w

WOJNA NA POMNIKI. Polski artysta odpowiada.

Przed siedzibą Muzeum Narodowego staje pomnik Jana Pawła II podnoszącego głaz. To upamiętnienie setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Autorem rzeźby jest Jerzy Kalina i to także odpowiedź na inną rzeźbę Papieża Polaka, praca Maurizio Cattelana zniszczoną przez polskich posłów w 1999 roku.

wojna pomniki 1

Oficjalne odsłonięcie pracy „Zatrute źródło” odbędzie się w czwartek, w ramach obchodu roku papieskiego. Instalacja to figura papieża Jana Pawła II naturalnej wielkości, która trzyma meteoryt nad głową, stojąc w czerwonej wodzie.

Autorem jest Jerzy Kalina, która odpowiada również za kilka innych słynnych rzeźb jak czarne schody na placu Piłsudskiego, upamiętniające katastrofę smoleńską.

image 23

Artysta jest również autorem nagrobka Jerzego Popiełuszki, tworzył scenografię podczas pielgrzymek Jana Pawła II, wygrał konkurs na pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. Projektował również Anonimowego Przechodnia we Wrocławiu.

image 25
image 27

Kolejną pracą jest Jan Paweł II, która ciska meteorytem.

Instalacja Jerzego Kaliny przedstawiająca Jana Pawła II przed Muzeum Narodowym w Warszawie
Foto: Andrzej Wieteszka
Instalacja Jerzego Kaliny przedstawiająca Jana Pawła II przed Muzeum Narodowym w Warszawie
Foto: Andrzej Wieteszka

To przede wszystkim jest odpowiedź na pracę włoskiego artysty Maurizio Cattelana „La nona Ora” z 1999 roku. Figura przedstawia papieża przygniecionego meteorytem.

Proces ws. zniszczenia rzeźby papieża przygniecionego głazem

W trakcie wystawy na warszawskiej Zachęcie, poseł Witold Tomczak próbował uratować papieża i podniósł meteoryt.

Poseł Witold Tomczak, ówczesny poseł Porozumienia Polskiego, wraz z posłanką Haliną Nowina Konopczyną (PP) usunął meteoryt przygniatający figurę Jana Pawla II z eksponowanej w warszawskiej Zachęcie instalacji Maurizio Cattelana uznając tym samym prowokacyjną instalację wystawioną w 100-lecie narodowej galerii jako kpinę z autorytetu Ojca Świętego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

powell wp

Droga gospodarki będzie znacznie zależała od przebiegu wirusa – komentuje FED. Wygląda jak koniec recesji

MIT Hype Machine Sinan Aral 01 0

Jak media społecznościowe zmieniły świat