w , ,

Wolność się NIE OPŁACA! – Myśliwiec dla VETO

https://veto.media/wp-content/uploads/maxresdefault-1-1024x576.jpg

.

Liczni komentatorzy z wolnościowej strony optują za wolnością argumentując, że wolny rynek zbudowany na prywatnej przedsiębiorczości, prywatnej własności – powoduje, że społeczeństwa prosperują.

Te same osoby krytykują rozwiązania polegające na aparatu państwa w życie, gospodarkę, podając przykłady do jakich absurdów prowadzi tak zorganizowana rzeczywistość.

Faktycznie jak pokazuje historia, badania czy chociazby zwykła obserwacja rzeczywistości: faktycznie społeczeńśtwa, które zorganizowały swoją egzystencję o wolny rynek, wolną przedsiębiorczość – prosperują lepiej niż te które poszły w stronę systemów nakazowych.

Jednak obrona wolności skupiająca się wyłącznie na tych aspektach to stąpanie po cienkim lodzie.

Jest to utylitaryzm. To jest obre co jest użyteczne. Wolność tak dopóki korzyści są większe niż koszty – dopóki się opłaca.

Zgoda, ja nie mam co do tego wątpliwości. Wolność w sferze gospodarczej jak i osobsitej się opłaca.

Czy jednak zawsze?

Cofnijmy się w takim razie do czasów II WŚ: hitlerowski, sowiecki najeźdzca atakuje Polskę w celu odebrania ludziom wolności, niepodległości.

Najeźdzcy napotykają zbrojny opór.

Polacy w walce o wolność doznają ran i giną. Tracą swoje życie, tracą swoje rodziny. Można byłoby powiedzieć, że im się nie opłaciło.

Z takiego czysto utiltarnego punktu widzenia, patrząc tylko pod kątem korzyści, lepiej byłoby kolaborować. Można wtedy uratować skórę, rodzinę, a nawet zarobić.

Gdybyśmy się spytali tych, którzy oddali wszystko w walce o wolność, pewnie usłyszelibyśmy, że może się nie opłaciło, ale na pewno było warto.

Zaraz mi ktoś powie, że Powstanie Warszawskie to niepotrzbna śmierć, zniszczone miasto. Nie mówię, że w dyskusji na temat wolności nie ma miejsca na ekonomiczną kalkulację.

Jak pisał Murray N. Rothbard w swojej książce “The Ethics of Liberty” – jedne z największych dzieł myśli wolnościowych jakie kiedykolwiek powstały – Ekonomia może pomóc dostarczyć wielu danych wolnościowemu stanowisku, jednak nie może sama w sobie stanowić o tej politycznej filozofii.

Cały felieton Mikołaja Myśliwca, na kanale VETO.

INTERWENCYJNY SKUP ZNICZY – Morawiecki zamyka cmentarze i Skarb Państwa odkupi kwiatki oraz znicze

Apple Xiaomi Logo Featured scaled

Chiński Xiaomi wyprzedza Apple w sprzedaży