Wikimedia Commons
w ,

Zakazanie TikToka kwestią sprawy bezpieczeństwa narodowego USA

Fot: Wikimedia Commons

Mike Pompeo, sekretarz stanu w administracji Donalda Trumpa, w wywiadzie dla FOX NEWS skomentował, że USA poważnie zastanawia się nad wprowadzeniem zakazu używania TikToka i kilku innych aplikacji stworzonych przez chińskie firmy. Ten komentarz jest efektem rosnącego napięcia pomiędzy USA i Chinami.

Secretary of State Mike Pompeo speaks during a news conference at the State Department in Washington, DC, June 10, 2020.
Andrew Harnik | Pool via Reuters

Pracujemy nad tą opcją od dłuższego czasu, komentował sekretarz stanu. Stwierdziliśmy, że to sprawa bezpieczeństwa narodowego

Waszyngton prowadzi kampanię przeciwko chińskim firmom technologicznym. Utrzymują, że sprzęt Huawei mógł zostać wykorzystany przez Pekin do szpiegostwa, a dane użytkowników mogłyby zostać narażone na szwank. Huawei wielokrotnie zaprzeczał tym zarzutom. Ale TikTok (w Chinach jako Douyin) również jest od zeszłego roku na radarze. Waszyngton obawia się, że platforma cenzuruje treści i że Pekin może mieć dostęp do swoich danych.

TikTok próbował zdystansować się od swojej chińskiej spółki matki. W rzeczywistości TikTok miał być przeznaczony na rynek międzynarodowy, podczas gdy ByteDance prowadzi w Chinach osobną aplikację o nazwie Douyin.

Firma zatrudniła byłego dyrektora Disney`a, Kevina Mayera, na stanowisko prezesa początkiem roku. Priorytetem firmy jest odbudowanie zaufania do regulatorów.

Ale administracja Trump nadal wydaje się sceptyczna wobec TikTok’a. Zapytany przez Fox News, czy Amerykanie powinni pobrać aplikację w mediach społecznościowych, Pompeo powiedział: – Tylko wtedy, gdy chcesz mieć swoje prywatne informacje w rękach Komunistycznej Partii Chin.

TikTok powiedział wcześniej, że dane użytkowników w USA są przechowywane w Stanach Zjednoczonych, z kopią zapasową w Singapurze. Firma powiedziała również, że jej centra danych znajdują się całkowicie poza granicami Chin, a żadne z ich danych nie podlega chińskiemu prawu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jie Zhao | Corbis News | Getty Images

Deutsche Bank: w drugiej połowie 2020 roku – ożywienie gospodarcze w kształcie litery V w Chinach spowolni

Autor Erich Chow, źródło: Polityka

Administracja Trumpa: USA oficjalnie rozpoczynają proces wycofywania się ze Światowej Organizacji Zdrowia