w , ,

Jak wystrzegać się złych nawyków finansowych

Podstawa programowa ze swoim przedmiotem podstawy przedsiębiorczości nie realizuje podstawowego założenia – nauka świadomości finansowej, ekonomicznej. W Polsce nie ma jeszcze kultury w szkole, aby uczyć jak uniknąć podstawowych błędów w budowaniu budżetu domowego. Podręcznikowe przykłady często wydają się odrealnione. Najważniejsze są Nasze nawyki finansowe, które wpływają na całe życie. Nawyk – w terminologii psychologii zautomatyzowana czynność (sposób zachowania, reagowania), którą nabywa się w wyniku ćwiczenia (głównie przez powtarzanie). Psychologowie i eksperci w dziedzinie behawioryzmu twierdzą, że wprowadzenie nowego nawyku w życie trwa około 20 do 70 dni. W praktyce często wskazywany jest okres 30 dni.
A więc jakie są najczęstsze złe nawyki finansowe?

bledy finansowe 1

Odkładanie rachunków na potem

Aby mieć spokojną głowę musimy mieć zapewnione bezpieczeństwo jak dach nad głową – czynsz, zapłacona rata za samochód lub mieszkanie, rachunek telefoniczny, za media, gaz prąd. Jeżeli przestaniemy płacić za internet w domu lub w smartfonie to stracimy dostęp do internetu, a w dzisiejszych czasach to podstawa nie tylko komunikacji, ale również dla wielu osób to podstawa w pracy nad swoim rozwojem, ponieważ większość materiałów jest dostępna w internecie. Zdarza się, że płacenie rachunków odkładamy, aż zaczną przychodzić powiadomienia o terminie. Wiele osób broni się i odkłada to do ostatniego momentu. Wywalenie 3/4 wypłaty w kilku podstawowych przelewach jest bolesne. Jak opisują naukowcy, taki nawyk może być bardzo zgubny i możemy takim nawykiem stworzyć trudny do przerwania cykl w opóźnieniach.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić to nadrobić zaległości w płatnościach, a następnie zająć się wszelkimi wydatkami, spisaniem budżetu, zanotować dochody. Podkreślić na czerwono co spowodowało, że masz opóźnienia i dziury w budżecie domowym. Dlatego tak istotne jest rejestrowanie dochodów i wydatków, aby móc pracować nad swoim budżetem

Używanie karty kredytowej do codziennych wydatków

Kiedy używasz swoich kart kredytowych do pokrycia niedoborów w wydatkach, możesz naprawdę w krótkim czasie zaciągnąć ogromny dług. Ponadto, badania wykazały, że ludzie mają tendencję do wydawania większej ilości pieniędzy, gdy płacą kartą kredytową.

Łatwiej jest również przestać zwracać uwagę na swój budżet, gdy ciągle spłacasz z powrotem na swoją kartę kredytową. Musisz przestać używać swoich kart kredytowych i trzymać się rozpisanego budżetu domowego.

Pożyczanie pieniędzy

Człowiek w trudnej sytuacji finansowej na pewno bije się z myślami czy pożyczyć pieniądze od znajomych lub rodziny. Kiedy to robisz, obciążasz swoje relację z nimi. Ludzie zaczynają wtedy kwestionować Twoje decyzje finansowe, komentuje Twoje zwyczaje związane z wydawaniem pieniędzmi. Może nagle się okazać, że potrzebują natychmiastowego zwrotu pieniędzy, gdzie nie będziesz w stanie spłacić długu.

Działa to oczywiście w dwie strony, nie pożyczasz od znajomych, ale im również nie pożyczasz pieniędzy. Jak to mówi klasyk, przyjaźń kończy się tam, gdzie zaczyna się kasa.

Rzucić pracę bez planu

Czujesz, że mijasz się z powołaniem, a Twoja frustracja rośnie kiedy codziennie zmuszasz się do znienawidzonej pracy, która Cię nie rozwija. Irytuje Cię szef, kierownik, a współpracownicy tylko patrzą, kiedy popełnisz jakiś błąd. W internecie nasłuchasz się bzdur o wolności finansowej, poczytasz trochę o tym jak miliarderzy kiedyś klepali biedę, ale postawili wszystko na jedną kartę wbrew całemu światu i udało im się. To wszystko bzdura.

Możesz rzucić pracę pod wpływem impulsu, bo tyle poczytałeś już o sukcesie. Ciężej jest znaleźć nową pracę kiedy szukasz pod presją. Warto ostudzić głowę, ambicję i skupić się na szukaniu nowej pracy, ale jeszcze bez oświadczania całemu światu, że odchodzimy i szukamy czegoś innego.Warto zaplanować sobie wcześniej plan działania, określić branżę, wyedukowanie się w danym temacie, spojrzeć na to chłodnym okiem, a następnie działać zgodnie z założeniami. Bez planu to jak po ciemku w domu, tylko że obcym.

Tkwienie w martwym punkcie

Kolejnym dużym błędem (właśnie finansowym) jest tkwienie w pracy, które nie daje Ci perspektywy na podwyżkę oraz rozwój. Trzymasz się kurczowo, miernie, ale stabilnie, że to wystarczy, a że jest kryzys – to jednak się obawiasz. Nienawidzisz swojej pracy, ale jednak masz tam pewną pensję.Brak perspektywy na awans, ale no jest pensja. Stabilność i zaplecze jest ważne – owszem. Jednak w dłuższej perspektywie, dreptanie w miejscu może Ci zaszkodzić. Nie idąc naprzód, cofasz się. Zmiana pracy jest krokiem naprzód pod warunkiem, że robisz to zgodnie z planem jak w punkcie wyżej.

Musisz określić, kiedy jest odpowiedni czas na znalezienie nowej pracy, a także jakie umiejętności będą Ci potrzebne, aby znaleźć pracę lepiej dopasowaną do Twoich zainteresowań. Rozpocznij proces zanim będziesz gotowy do odejścia z pracy. W ten sposób będziesz przygotowany, gdy przyjdzie na to czas.

Brak planu na budżet domowy

Prawda jest taka, że kiedy nie masz rozpisanego budżetu to nie masz kontroli nad swoimi finansami. Brak rozpisanego miesiąca oznacza brak kontroli nad sytuacją finansową. Możesz dobrze zarabiać i dalej walczyć o przetrwanie, czuć, że w kwestii pieniędzy to jesteś delikatnie nad powierzchnią, ale byle potknięcie spowoduje, że utoniesz. Raz w miesiącu kiedy przelewasz za rachunki, zanotuj jaką część przeznaczasz na wydatki jak jedzenie, pasja, aktywność, gadżety, używki.

Jeśli nie jesteś w stanie określić to proponuję sprawdzone ćwiczenie – przez miesiąc zbieraj paragony i notuj kwoty jakie przeznaczasz w sklepie. Takie dane pomogą Ci lepiej analizować.

Można podejmować mądrzejsze decyzje kiedy wiesz dokładnie ile i na co przeznaczasz pieniędzy.

Brak planu finansowego

Podobnie jak w przypadku zmiany pracy. Brak jasno określonego, prostego planu powoduje, że nie idziesz naprzód, nie sięgasz po swoje cele finansowe. Plan zapewnia, że wydatki są zgodne z Twoimi priorytetami.

Brak celów

Jak w kwestii planu czy punkt wyżej – planu finansowego – cel daje możliwość działania. Koniec z bujaniem się jak łódka, którą niesie wiatr, bo ona nie ma kierunku. Bez celu człowiek tak właśnie się buja i bezmyślnie wypełnia swoją rutynę.

Podejmowanie decyzji pod presją

Innym częstym błędem jest dokonywanie decyzji, wyboru pod presją, działając od razu lub pod wpływem impulsu. Strach wyostrza Nasze zmysły, ale z drugiej strony może zniekształcić perspektywę – punkt widzenia. Błąd może Nas słono kosztować. Ważne jest, aby zrobić krok do tyłu i rozważyć wszystkie opcje. Warto przedyskutować temat z kimś mądrzejszym, poczytać w internecie (oczywiście opinie z internetu brać z pewnym dystansem).

Nic nie jest tak drogie jak błąd pod wpływem presji.

aramco

Zysk Saudi Aramco mniejszy o 73%, a spółka jest winna 75 miliardów!

CIT: nieoznakowany konwój wojskowy jedzie z głębi Rosji w stronę granicy z Białorusią

CIT: nieoznakowany konwój wojskowy jedzie z głębi Rosji w stronę granicy z Białorusią