w

ZUS kwestionuje L4. W trzy miesiące odzyskał blisko 2 mln zł

Kontrole ZUS

W trzecim kwartale 2021 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych po kontrolach zakwestionował zasiłki chorobowe na łączną kwotę 1,9 mln zł. W lipcu, sierpniu i wrześniu ZUS w całym kraju sprawdził blisko 84 tys. zwolnień lekarskich.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał informację o wynikach kontroli zasadności wystawionych zwolnień chorobowych w III kwartale 2021 r. Weryfikacji poddano prawie 84 tysiące wydanych przez lekarzy zaświadczeń chorobowych.

„W lipcu, sierpniu i wrześniu ZUS w całym kraju sprawdził, czy była podstawa do wystawienia niemal 84 tys. orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy. W związku z tym 3708 osób uznano za zdolne do pracy i wydano decyzje o braku prawa do zasiłków chorobowych na kwotę 1 mln 865 tys. zł.” – powiedział Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że ma prawo weryfikować prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Podczas badania bezpośredniego lub na podstawie dokumentacji medycznej lekarz orzecznik ZUS stwierdza, czy lekarz wystawiający zwolnienie prawidłowo ocenił stan pacjenta i wystawił zaświadczenie o niezdolności do pracy.

Drugim rodzajem weryfikacji, do której uprawniony jest ZUS, jest sprawdzanie, czy ubezpieczeni korzystają ze wystawionych zwolnień chorobowych zgodnie z zaleceniami lekarzy, np. czy podczas orzeczonej czasowej niezdolności do pracy nie pracują.


fot. National Cancer Institute/Unsplash

Zobacz również: Podatku katastralnego nie będzie. Rząd nie wyklucza jednak nowych danin dla właścicieli mieszkań

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jaroslaw kaczynski

Jarosław Kaczyński o inflacji: sam złorzeczę w sklepach na wysokie ceny

andrzej duda lextvn

Prezydent Andrzej Duda zawetował LexTVN