w

Dofinansowanie w związku z cenami prądu obejmie co piąte gospodarstwo podaje Minister klimatu

1,5 miliarda złotych na dofinansowanie rachunków za prąd

W 2022 roku rząd w ramach walki z drastycznymi podwyżkami cen energii elektrycznej, planuje przeznaczyć na dopłaty około 1,5 miliarda złotych.

Nowy dodatek do rachunków za prąd ma objąć gospodarstwa domowe, których miesięczne dochody nie przekraczają 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Wsparciem mogą również zostać objęte osoby samotnie zamieszkujące domy jednorodzinne w małych miejscowościach i na wsiach, które korzystają z pomocy społecznej, a także pozostałe osoby pobierające zasiłki. Dopłaty mają również przysługiwać rodzinom wielodzietnym w trudnej sytuacji dochodowej.

  • „Obejmiemy nim prawie co piąte gospodarstwo domowe w Polsce. Zależy nam, by szczególną troską objąć gospodarstwa wre wrażliwej sytuacji dochodowej” – powiedział Minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka.
  • „Dla rodziny dwa plus dwa może być to wsparcie prawie 700zł rocznie, a dla większej rodziny nawet powyżej 800zł” – dodał.

Pomoc ma mieć również charakter niefinansowy. Jednym z rozwiązań ma być brak możliwości wyłączenia prądu gospodarstwu domowemu w okresie zimowym – od 1 listopada do 31 marca.

Według Kurtyki problem rosnących cen w dużej mierze dotyczy Europy Południowej i Zachodniej, gdzie ceny energii kształtowane są ceną gazu. „Polska jest w tym wypadku w wyjątkowej sytuacji, dlatego, że nasz system oparty o konwencjonalne źródła od wielu tygodni utrzymuje najniższą cenę hurtową energii elektrycznej w Europie” – wyjaśnił minister. Dodał również, że jesteśmy eksporterem energii „eksporterem bezpieczeństwa energetycznego dla naszych sąsiadów”.


ŹRÓDŁO: PAP


Zobacz również: Inflacja we wrześniu wyższa niż oczekiwano. Analitycy prognozują olbrzymie wzrosty cen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

inflacja rosnie kolejny miesiac z rzedu

Inflacja we wrześniu wyższa niż oczekiwano. Analitycy prognozują olbrzymie wzrosty cen

David Amess

Wielka Brytania: polityk Partii Konserwatywnej David Amess zadźgany nożem podczas spotkania z wyborcami