w ,

Inflacja we wrześniu wyższa niż oczekiwano. Analitycy prognozują olbrzymie wzrosty cen

Inflacja we wrześniu:

Jak informowaliśmy pod koniec września – inflacja według szybkiego odczytu GUS wyniosła 5,8 proc. Był to oczywiście kolejny miesiąc wzrostowy. Ostatnim razem tego typu inflacji mogliśmy doświadczyć w roku 2001. Niestety, okazuje się, że finalny odczyt za wrzesień jest jeszcze wyższy niż oczekiwano. Większość analityków prognozuje, że czekają nas kolejne wzrosty cen w Polsce.

Przypomnijmy, że dopiero w poprzednim tygodniu Rada Polityki Pieniężnej zebrała się na podniesienie stóp procentowych, które były utrzymywane na rekordowo niskim poziomie – referencyjna stopa procentowa wynosiła 0,1 proc. Na poprzednim posiedzeniu postanowiono ją podnieść do 0,5 proc. Mimo wszystko, wiele ekonomistów podaje, że nie jest to koniec wzrostów cen.


Zobacz także: Nieoczekiwana zmiana w polityce pieniężnej. Stopy procentowe w Polsce do góry!


Finalny odczyt inflacji za wrzesień wyniósł 5,9 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 5,9% (przy wzroście cen usług – o 6,6% i towarów – o 5,6%). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,7% (w tym usług – o 0,8% i towarów – o 0,6%).

Transport drożał m.in. o 18,5 proc., żywność i napoje bezalkoholowe o 4,4 proc., restauracje i hotele o 7 proc., użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii o 7,2 proc., w stosunku do września 2020.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

w niemczech wprowadzono opaski dla zaszczepionych

Niemcy: Uczelnie wyższe wprowadzają opaski dla osób zaszczepionych

Dofinansowanie w związku z cenami prądu obejmie co piąte gospodarstwo podaje Minister klimatu

Dofinansowanie w związku z cenami prądu obejmie co piąte gospodarstwo podaje Minister klimatu