w , ,

Bezpieczne inwestowanie w złoto. 5 najsłynniejszych złotych monet 1 uncjowych, które należy znać

Inwestowanie w złoto w praktyce:

Inwestowanie w złoto jest w Polsce jeszcze tematem, który budzi wiele niedopowiedzeń. W naszym kraju nie mamy tradycji niosącej za sobą edukację w tym temacie. Nie jesteśmy pokoleniem, któremu dziadkowie i rodzice przekazywali wiedzę o metalach szlachetnych. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele – niewątpliwy wpływ miała oczywiście nasza historia i ciężkie czasy, które równały się z biedą. W takich momentach nie myśli się o inwestowaniu.

Na szczęście, nasz stan materialny się poprawia. Polacy coraz częściej myślą o mądrym lokowaniu swoich środków, chcemy utrzymać wartość kapitału, który wypracujemy – brzmi rozsądnie. W otoczeniu medialnym wielokrotnie słyszymy o topniejących poprzez inflację oszczędnościach, spadek wartości pieniądza jest tematem modnym. Odczyt inflacji na poziomie 5,4 proc. r/r jest jednak rzeczą skłaniającą do refleksji.


Przeczytaj więcej: GUS podał szybki odczyt inflacji za sierpień. Jest bardzo źle!


Inwestowanie w złoto jest w Polsce jeszcze tematem, który budzi wiele niedopowiedzeń. W naszym kraju nie mamy tradycji niosącej za sobą edukację w tym temacie. Nie jesteśmy pokoleniem, któremu dziadkowie i rodzice przekazywali wiedzę o metalach szlachetnych. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele - niewątpliwy wpływ miała oczywiście nasza historia i ciężkie czasy, które równały się z biedą. W takich momentach nie myśli się o inwestowaniu.
Inwestowanie w złoto. Sztabki.

Moda na inwestowanie?

Bez wątpienia – robi nam się mała moda na inwestowanie. Chcemy się pozbywać złotówek, które „parzą nas w ręce”. Nie zawsze jednak lokujemy swoje środki mądrze, wiele osób traci pieniądze. W tym przypadku, inwestowanie w złoto jest rzeczą, która ma nas zabezpieczyć – na metalach szlachetnych nie zarobimy ogromnych pieniędzy, nie pomnożymy swojego kapitału x10 – nie podbijemy świata.

Złoto jest aktywem, które ma być bezpieczną częścią naszego portfela. Dzięki inwestycji tego typu mamy spać po prostu spokojnie – szalejemy w innych branżach, np. na kryptowalutach.

Aby spać spokojnie, potrzebujemy mieć podstawową wiedzę, która pozwoli nam nie nadziać się na różnego rodzaju podróbki czy oszustwa. Wielokrotnie mogliśmy usłyszeć o historiach, kiedy osoba, która usłyszała o inwestowaniu w złoto, poszła do sklepu jubilerskiego i kupiła złoto z potężną marżą – to nie jest dobra inwestycja.

Aby lokować swój kapitał mądrze, potrzebujesz znać najsłynniejsze monety 1 uncjowe, które w swojej inwestycyjnej karierze na pewno będziesz kupować. Zapraszamy do lektury!

Moneta numer 1 – Krugerrand

Krugerrand to złota moneta bulionowa, która jest bita przez mennicę południowoafrykańską już od 3 lipca 1967 roku, co czyni go najbardziej popularną monetą tego typu. Cechą charakterystyczną Krugerranda jest to, że nie jest wykonany z czystego złota. Jego masa wynosi zatem 33,93 grama. Posiada on domieszkę miedzi, dzięki czemu ma dużą wytrzymałość na uszkodzenia i posiada specyficzny kolor. Jego próba to 916, ma 2,84 mm grubości.

Krugerrand to złota moneta bulionowa, która jest bita mennicę południowoafrykańską już od 3 lipca 1967 roku, co czyni go najbardziej popularną monetą tego typu. Cechą charakterystyczną Krugerranda jest to, że nie jest wykonany z czystego złota. Jego masa wynosi zatem 33,93 grama. Posiada on domieszkę miedzi, dzięki czemu ma dużą wytrzymałość na uszkodzenia i posiada specyficzny kolor. Jego próba to 916, ma 2,84 mm grubości.
Złota moneta Kruggerand (1 uncja). Źródło: 79element.pl

Moneta numer 2 – Kanadyjski Liść Klonowy

Drugą monetą w naszym zestawieniu jest Kanadyjski Liść Klonowy, wyemitowany w 1979 roku jako konkurent Krugerranda. Liść Klonowy to moneta 1 uncjowa, emitowana przez Mennicę Kanadyjską. Wyprodukowany jest z czystego złota próby 999. Znany jest ze swoich charakterystycznych zabezpieczeń, które czynią go monetą bardzo bezpieczną. Moneta ta waży 31,1 grama, a jej grubość to 2,8 mm. Jest to bardzo dobry wybór, jeżeli chodzi o inwestowanie w złoto.

Drugą monetą w naszym zestawieniu jest Kanadyjski Liść Klonowy, wyemitowany w 1979 roku jako konkurent Krugerranda. Liść Klonowy to moneta 1 uncjowa, emitowana przez Mennicę Kanadyjską. Wyprodukowany jest z czystego złota próby 999. Znany jest ze swoich charakterystycznych zabezpieczeń, które czynią go monetą bardzo bezpieczną. Moneta ta waży 31,1 grama, a jej grubość to 2,8 mm. Jest to bardzo dobry wybór, jeżeli chodzi o inwestowanie w złoto.
Kanadyjski Liść Klonowy 1 uncja. Źródło: 79 element.pl

Moneta numer 3 – Australijski Kangur.

Trzecia moneta w naszym zestawieniu jest produkowana od roku 1986. Jest to kolejny produkt z czystego złota próby 999, produkuje ją mennica Perth Mint. Charakterystycznym dla niej jest wizerunek kangura, który co roku się zmienia. Moneta ta waży 31,1 grama, jej grubość to 2,65 mm, a średnica 32,1 mm.

Trzecia moneta w naszym zestawieniu jest produkowana od roku 1986. Jest to kolejny produkt z czystego złota próby 999, produkuje ją mennica Perth Mint. Charakterystycznym dla niej jest wizerunek kangura, który co roku się zmienia. Moneta ta waży 31,1 grama, jej grubość to 2,65 mm, a średnica 32,1 mm.
Moneta Australijski Kangur 1 uncja złota. Źródło: Mennicaskarbowa.pl.

Moneta numer 4 – Amerykański Orzeł

Słysząc frazę „Inwestowanie w złoto”, na myśl przychodzi od razu Amerykański Orzeł. Produkt ten jest bardzo podobny do Krugerranda, posiada on bowiem próbę 916 i zawiera uncję czystego złota. Jednak jego domieszką jest również srebro. Produkuje go Mennica Amerykańska. Orzeł waży 33,9 grama, co daje mu 31,1 grama czystego” złota. Pozostałość składa się z srebra (3%) i miedzi (5,33%).

Słysząc frazę "Inwestowanie w złoto", na myśl przychodzi od razu Amerykański Orzeł. Produkt ten jest bardzo podobny do Krugerranda, posiada on bowiem próbę 916 i zawiera uncję czystego złota. Jednak jego domieszką jest również srebro. Produkuje go Mennica Amerykańska. Orzeł waży 33,9 grama, co daje mu 31,1 grama czystego" złota. Pozostałość składa się z srebra (3%) i miedzi (5,33%).
Amerykański Orzeł 2021. Źródło: 79 element.pl

Moneta numer 5 – Wiedeńscy Filharmonicy

Ostatnią monetą w naszym zestawieniu o złocie jest dzieło Mennicy Austriackiej. Mowa o produkcie „Wiedeńscy Filharmonicy”. Moneta jest produkowana od roku 1989. Znana jest ze swojego wyjątkowego wykonania. Moneta Wiedeńscy Filharmonicy produkowana jest z czystego złota o próbie 999. Rzeczą charakterystyczną jest również jej grubość, która znacznie odróżnia ją od pozostałych pięciu monet (jest znacznie cieńsza), co czyni ją trudniejszą do sfałszowania. Waży ona 31,1 grama, a jej grubość to zaledwie 2,00 mm.

Ostatnią monetą w naszym zestawieniu o złocie jest dzieło Mennicy Austriackiej. Mowa o produkcie "Wiedeńscy Filharmonicy". Moneta jest produkowana od roku 1989. Znana jest ze swojego wyjątkowego wykonania. Moneta Wiedeńscy Filharmonicy produkowana jest z czystego złota o próbie 999. Rzeczą charakterystyczną jest również jej grubość, która znacznie odróżnia ją od pozostałych pięciu monet (jest znacznie cieńsza), co czyni ją trudniejszą do sfałszowania. Waży ona 31,1 grama, a jej grubość to zaledwie 2,00 mm.
Moneta Wiedeńscy Filharmonicy 1 uncja. Źródło: 79 element.pl

Inwestowanie w złoto nie jest takie trudne. Po lekturze tego artykułu znasz już 5 popularnych monet bulionowych, z którymi w swojej karierze na pewno będziesz miał styczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrot Wagnerowca z wojny. Zamordowal 6 osob nastepnie spalil ich domy

Powrót Wagnerowca z wojny. Zamordował 6 osób, nastepnie spalił ich domy

pixelartzlota

Szalony Eksperyment Rafała Zaorskiego! Apartament na Złotej 44 podzielony na 20 tysięcy udziałów!