w

3 powody gwałtownych spadków Solany. Czy warto ją kupić teraz?

Solana [SOL]

Solana była zdecydowanie jedną z najlepiej radzących sobie kryptowalut w 2021 roku. Rozpoczęła rok na 120. miejscu pod względem kapitalizacji rynkowej, a zakończyła na piątym, przebijając Cardano czy Polkadot.

Solana jest inteligentną kryptowalutą kontraktową, która według niektórych może rywalizować z Ethereum. Jest niezwykle szybka, a koszty transakcji są zaledwie ułamkiem tych na drugim największym na świecie blockchainie.

Jednakże, w 2022 roku sytuacja nie wygląda już tak dobrze. Solana spadła o ok. 40 proc. od początku roku i o ponad 60 proc. od swoich listopadowych maksimów. Przyjrzyjmy się przyczynom spadku i co to może oznaczać dla inwestorów.

1. Cały rynek kryptowalut się załamuje

Całkowita suma pieniędzy zainwestowanych w kryptowaluty spadła o ponad 30 proc. od połowy listopada, a wiele dużych kryptowalut straciło na wartości. Ogromną rolę odegrały szersze czynniki ekonomiczne. Po wielu miesiącach stymulacji fiskalnej i monetarnej, Rezerwa Federalna ogłosiła, że zacznie zacieśniać swoją politykę.

Oprócz innych środków, wygląda na to, że Fed może teraz podnieść stopy procentowe już w marcu – wcześniej niż spodziewał się rynek. To, w połączeniu z wariantem Omikron, drastycznie uderzyło w rynek kryptowalut, ponieważ część inwestorów wycofała się z bardziej ryzykownych klas aktywów.

2. Solana miała problemy techniczne

Szybki wzrost Solany nie był bezproblemowy. Ekosystem, który obecnie gości ponad 1000 projektów, miał kilka przestojów w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Najpoważniejsza z nich miała miejsce we wrześniu, kiedy to sieć przestała działać na 17 godzin. Niektórzy uważają to za względnie normalne bóle rozwojowe, ale inni obawiają się, że jest to znak, że sieć położyła zbyt duży nacisk na szybkość, a za mało na bezpieczeństwo. Jedną z obaw inwestorów jest to, że Solana nie jest po prostu tak przetestowana jak bardziej uznane inteligentne kryptowaluty kontraktowe. Trudności techniczne dodatkowo potęgują ten niepokój.

3. Solana może potrzebować korekty

Jednym z wyzwań związanych z inwestowaniem w kryptowaluty jest to, że spekulacja jest powszechna. Ludzie kupują kryptowaluty, których w pełni nie rozumieją, ponieważ widzą, że cena idzie w górę i mają nadzieję złapać falę. Oznacza to, że ceny często są napędzane do niezrównoważonych poziomów.

Powiązanym problemem jest to, że – w przeciwieństwie do kupowania akcji – nie jest tak łatwo ocenić aktywa w oparciu o jego podstawy. Nie możesz użyć zysków lub przepływów pieniężnych kryptowaluty, aby oszacować, ile może być warta, ponieważ projekty kryptowalutowe nie muszą publikować żadnych informacji finansowych. Istnieją wskaźniki, z których mogą korzystać inwestorzy kryptowalutowi, ale jest to bardzo odmienne od stosunkowo solidnego gruntu inwestowania w akcje.

Istnieje również nadzieja, że blockchain może zmienić sposób, w jaki żyjemy, a cała branża może w końcu być warta 100 bilionów dolarów – 50 razy więcej niż jej obecna wartość – lub nawet więcej. Ten szum sprawia, że ludzie czują się pod presją, aby jak najwcześniej wejść, a to także utrudnia sprawdzenie, czy kryptowaluta jest jakkolwiek rozsądnie wyceniona.

W przypadku Solany, przez wiele miesięcy wydawało się, że tylko niebo jest granicą – jej cena zaczęła rosnąć w lipcu i kontynuowała trend wzrostowy do około listopada. Na każdego krytyka, który ostrzegał, że Solana staje się zbyt gorąca, przypadał inny, który sugerował, że Solana ma potencjał, aby dorównać, jeśli nie wyprzedzić Ethereum w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Ostatecznie, po wzroście o 11 000 proc. w 2021 roku, korekta jest jak najbardziej zrozumiała.

Czy warto teraz zainwestować?

W niektórych okolicznościach dodawanie pozycji do portfela, gdy ceny spadają, może być rozsądną strategią inwestycyjną. Istnieją jednak pewne zastrzeżenia. Po pierwsze, nie wiemy, co stanie się z branżą kryptowalutową w nadchodzących miesiącach – nie ma gwarancji, że to już dno.

Po drugie, nie ma sensu spieszyć się z zakupem tylko dlatego, że cena jest niższa niż trzy miesiące temu. Jeśli nie planowałeś wcześniej zakupu Solany, nie rób tego teraz tylko dlatego, że jest tańsza. Poświęć czas na przeprowadzenie solidnej analizy. Upewnij się, że rozumiesz Solanę i jak może się ona zachowywać w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat i jak wypada na tle konkurencji. Zdecyduj, czy uważasz, że Solana może być dobrą inwestycją długoterminową.

Podsumowując, może to być dobry czas na zakup Solany, ale tylko wtedy, gdy poniższe warunki są prawdziwe:

  • Uważasz, że może to być dobra długoterminowa okazja
  • Inwestujesz pieniądze, na których stratę możesz sobie pozwolić
  • Rozumiesz, że cena Solany może dalej spadać
  • Wiesz, że kryptowaluty mogą być zmienne i rozumiesz związane z tym ryzyko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 16

7 najdroższych dzieł sztuki NFT, jakie kiedykolwiek zostały sprzedane

kryptowaluty

Atak hakerski na giełdę i kradzież środków o wartości 3,6 mld USD – Tygodniowy przegląd rynku kryptowalut