w

44 proc. Polaków woli wziąć kredyt niż wynajmować mieszkanie

Polacy wolą wziąć kredyt

21 proc. obywateli Unii Europejskiej mieszka w wynajętym mieszkaniu. W Polsce odsetek ten jest pięciokrotnie niższy. Z kolei w Niemczech wynajmowane mieszkania stanowią, aż 41 proc. – wynika z raportu Otodom i Polityki Insight.

  • zaledwie 4 proc. Polaków mieszka w wynajmowanych mieszkaniach
  • niższy odsetek wynajmu mieszkań w Unii Europejskiej odnotowano jedynie w Bułgarii, Rumunii, Chorwacji i Litwie
  • 44 proc. Polaków uważa, że płacenie za wynajem jest nieopłacalne i woli wziąć kredyt na zakup własnego mieszkania

„Polacy nie są przyzwyczajeni do wynajmowania mieszkań, a polski rynek najmu nadal jest jednym z najmniej rozwiniętych w Unii Europejskiej” – czytamy w raporcie. Według danych z najnowszego Kwartalnika mieszkaniowego Otodom i Polityki Insight, jedynie ok. 4 proc. osób mieszka w wynajętych lokalach.

Rynek najmu rozwija się

Roczna liczba ofert najmu mieszkań ogółem przekroczyła 700 tys. Dane z serwisów Otodom i OLX wskazują, że w ostatnich czterech latach kwartalnie publikowano średnio 143 tys. ofert najmu mieszkań, a liczba ta systematycznie rosła i przekroczyła średniorocznie 150 tys. ofert w II poł. 2020 r.

Trend jeszcze lepiej widać na danych Ministerstwa Finansów, gdzie liczba osób płacących podatek ryczałtowy od dochodów z najmu wyniosła w 2019 r. 727 tys. – o 14 proc. więcej niż rok wcześniej i o 89 proc. więcej niż w 2013 r. 

Wysoka inflacja oraz bardzo niskie stopy procentowe, z jakimi mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku, również były powodem, dla którego coraz więcej osób lokowało swój kapitał w nieruchomości” – wskazują eksperci.


Fot. Michał Kubalczyk/Unsplash

Zobacz również: ZADŁUŻENIE SKARBU PAŃSTWA – MINISTERSTWO PODAŁO NAJNOWSZE DANE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ministerstwo finansow

Zadłużenie Skarbu Państwa – ministerstwo podało najnowsze dane

emerytury

Najniższa emerytura to 42 grosze. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej udostępniło dane