Fot: MICHAEL PROBST / AP PHOTO
Na gospodarkę strefy euro składa się 19 krajów. Większość gospodarek tej grupy skurczyła się w ostatnim kwartale o ponad 12%. Jest to największy spadek w historii. Eksperci oceniają, że to konsekwencja zamrożenia biznesu.
Najmocniej oberwała Hiszpania, sektor turystyczny odnotował spadek o 18,5%. Podobnie jak Włochy i Portugalia. Żaden kraj nie uniknął dramatycznych skutków pandemicznego lockdownu.
W całej Unii Europejskiej liczącej 27 państwa łącznie produkcja spadła o 11,9%, gdzie USA zanotowało spadek o 9,5%.
Rządy europejskie przeciwdziałają recesji za pomocą ogromnych środków stymulacyjnych. Przywódcy UE uzgodnili fundusz naprawczy o wartości 750 mld euro, wsparty wspólnymi pożyczkami, w celu wsparcia gospodarki. Pierwsze środki z funduszy spłyną w 2021 roku.
Europejski Bank Centralny pompuje w gospodarkę 1,35 bln euro w nowo wydrukowanych pieniądzach, co pomaga utrzymać koszty pożyczek na niskim poziomie.
Stopa bezrobocia wzrosła do 7,8% w czerwcu z 7,7% w maju.
Mimo bodźców fiskalnych wiele miejsc pracy zostanie zlikwidowanych na stałe. Duże firmy, takie jak Lufthansa, Daimler i Airbus poinformowały, że usuwają tysiące etatów na stałe.
Według AP, ekonomiści twierdzą, że nagorszy moment to był kwiecień – maj, który już mamy za sobą. Wiele obostrzeń nie zostanie powtórzonych, ponieważ nagłe zamknięcie gospodarki jest strzałem w stopę.
W dłuższej perspektywie jednak nie ma co liczyć na optymizm. Powrót do stanu sprzed pandemii może potrwać około dwóch lat lub nawet dłużej.
Wielka Brytania poddała podróżnych wracających z Hiszpanii 14-dniowej kwarantannie.
Hiszpania najsilniej odczuwa skutki pandemii według wskaźników. Premier Pedro Sanchez spotyka się z liderami hiszpańskich regionów, aby przedyskutować kwestię odbudowy gospodarki i jak ulokować miliardy, które dostaną na pomoc ożywienia gospodarki.
Niemcy, największy kraj euro strefy, odnotował spadek wskaźników gospodarczych o 10,1%, największy od czasu 1970 roku.
Dwumiesięczny okres lockdownu kosztował Francję spadek wskaźników o 14%. Trzeci kwartał z rzędu w których dochodzi do skurczenia francuskiej gospodarki. Rząd stanowczo odrzuca kolejne obostrzenia nawet w momencie nasilenia ilości zakażeń.
Cały wzrost PKB w latach 2010-2019 został zniweczony w ciągu pięciu miesięcy, powiedział Marc Ostwald, główny ekonomista ADM Investor Services International. W przypadku Włoch, ekonomiści stwierdzili, że zniweczył on około 30 lat wzrostu.