MICHAEL PROBST / AP PHOTO
w , , ,

Lockdown był ciężkim ciosem dla gospodarki strefy euro

Fot: MICHAEL PROBST / AP PHOTO

Na gospodarkę strefy euro składa się 19 krajów. Większość gospodarek tej grupy skurczyła się w ostatnim kwartale o ponad 12%. Jest to największy spadek w historii. Eksperci oceniają, że to konsekwencja zamrożenia biznesu.

Euro Banknotes And A Protective Mask Against Coronavirus. The ...

Najmocniej oberwała Hiszpania, sektor turystyczny odnotował spadek o 18,5%. Podobnie jak Włochy i Portugalia. Żaden kraj nie uniknął dramatycznych skutków pandemicznego lockdownu.

W całej Unii Europejskiej liczącej 27 państwa łącznie produkcja spadła o 11,9%, gdzie USA zanotowało spadek o 9,5%.

Rządy europejskie przeciwdziałają recesji za pomocą ogromnych środków stymulacyjnych. Przywódcy UE uzgodnili fundusz naprawczy o wartości 750 mld euro, wsparty wspólnymi pożyczkami, w celu wsparcia gospodarki. Pierwsze środki z funduszy spłyną w 2021 roku.

Europejski Bank Centralny pompuje w gospodarkę 1,35 bln euro w nowo wydrukowanych pieniądzach, co pomaga utrzymać koszty pożyczek na niskim poziomie.

Stopa bezrobocia wzrosła do 7,8% w czerwcu z 7,7% w maju.

Mimo bodźców fiskalnych wiele miejsc pracy zostanie zlikwidowanych na stałe. Duże firmy, takie jak Lufthansa, Daimler i Airbus poinformowały, że usuwają tysiące etatów na stałe.

Według AP, ekonomiści twierdzą, że nagorszy moment to był kwiecień – maj, który już mamy za sobą. Wiele obostrzeń nie zostanie powtórzonych, ponieważ nagłe zamknięcie gospodarki jest strzałem w stopę.

W dłuższej perspektywie jednak nie ma co liczyć na optymizm. Powrót do stanu sprzed pandemii może potrwać około dwóch lat lub nawet dłużej.

Wielka Brytania poddała podróżnych wracających z Hiszpanii 14-dniowej kwarantannie.

reu madrid

Hiszpania najsilniej odczuwa skutki pandemii według wskaźników. Premier Pedro Sanchez spotyka się z liderami hiszpańskich regionów, aby przedyskutować kwestię odbudowy gospodarki i jak ulokować miliardy, które dostaną na pomoc ożywienia gospodarki.

Niemcy, największy kraj euro strefy, odnotował spadek wskaźników gospodarczych o 10,1%, największy od czasu 1970 roku.

Dwumiesięczny okres lockdownu kosztował Francję spadek wskaźników o 14%. Trzeci kwartał z rzędu w których dochodzi do skurczenia francuskiej gospodarki. Rząd stanowczo odrzuca kolejne obostrzenia nawet w momencie nasilenia ilości zakażeń.

Cały wzrost PKB w latach 2010-2019 został zniweczony w ciągu pięciu miesięcy, powiedział Marc Ostwald, główny ekonomista ADM Investor Services International. W przypadku Włoch, ekonomiści stwierdzili, że zniweczył on około 30 lat wzrostu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GettyImages

Bezos, Zuckerberg i Musk – zarobili ponad 115 miliardów dolarów w 2020 roku

Smutne wspomnienia powstania

Smutne wspomnienia powstania