Agresywne rabaty China Evergrande Group nie pobudziły sprzedaży w sierpniu. Borykająca się z ogromnymi długami spółka obniżając marżę do minimum rentowności próbuje pozyskać gotówkę na spłatę zobowiązań.
Średnia cena sprzedaży firmy spadła w sierpniu o 11,5% do najniższego poziomu od lipca 2016 roku
Najbardziej zadłużony deweloper na świecie stał się jednym z największych zmartwień finansowych, zarówno w Chinach jak i na Świecie, biorąc pod uwagę jego niestabilny stos 305 miliardów dolarów w zobowiązaniach wobec banków, firm, inwestorów, sprzedawców i nabywców domów. Akcje i obligacje spółki spadły do poziomu, który sugeruje, że inwestorzy przygotowują się na potencjalną niewypłacalność.
Sytuacji China Evergrande Group na pewno nie poprawia pozew o niezapłacone prowizje ze strony dwóch agencji nieruchomości z Hong Kongu.
Spółka ostrzegła w zeszłym tygodniu, że nie wywiąże się z zobowiązań, jeśli jej wysiłki w celu pozyskania gotówki nie powiodą się.
Pomimo sprzedaży udziałów w niektórych swoich cennych aktywach i oferowania wysokich rabatów na sprzedaż mieszkań, Evergrande odnotowało 29% spadek zysku w pierwszej połowie roku, przy czym Hengda Real Estate i jednostka zajmująca się pojazdami elektrycznymi odnotowały straty. Marża brutto spadła do 12,9%, najniższego poziomu od co najmniej 2008 roku.
ŹRÓDŁO: Bloomberg, Reuters
Zobacz również: Ceny mieszkań w Polsce konsekwentnie rosną. Ile proc. zdrożały nieruchomości?