Dzisiejszy dzień stał pod znakiem niepewności i oczekiwania na decyzję RPP w sprawie dalszych podwyżek stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej postanowiła podnieść stopy procentowe o 50 pb, co jest zgodne z konsensusem rynkowym. Jutro o godzinie 15:00 odbędzie się również konferencja Adama Glapińskiego, na temat obecnej sytuacji ekonomicznej.
Inflacja jednak nie jest przejściowa?
To się dzieje. Coraz więcej państw ma spory problem z rosnącą inflacją. Do tego grona należy oczywiście Polska, gdzie według GUS, ceny rosną aktualnie o 7,7% rocznie. Jest to niezwykle uciążliwe dla normalnego obywatela. Jak się okazuje, nie jest to zjawisko przejściowe, tak jak to mówił na samym początku prezes NBP.
Od jakiegoś czasu zmieniana jest narracja, najpierw swoje zdanie zmienił Jerome Powell, przewodniczący FED, później przyszedł czas na Adama Glapińskiego, który powiedział, że „inflacja nie jest przejściowa, inflacja jest uciążliwa. Będziemy się starali ją sprowadzić do minimalnych poziomów, ale nie kosztem dużego bezrobocia.” Z tego powodu, RPP po raz kolejny postanowiło podjąć działania, kwestia czy nie za późno.
Zobacz także: Rekordowa inflacja w listopadzie! NAJGORSZY ODCZYT OD PONAD 20 LAT
To już trzecia podwyżka stóp procentowych
Pierwsza podwyżka stóp procentowych została dokonana w październiku, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na tamtym posiedzeniu pierwszy raz od 2012 r. podwyższyła stopy procentowe, w tym stopę referencyjną do 0,5 proc. z 0,1 proc.
Do drugiej podwyżki doszło na ostatnim posiedzeniu, które odbyło się w listopadzie. referencyjna stopa procentowa została podniesiona do 1,25% w skali rocznej, czyli mowa o podwyżce rzędu 75 pb – podało NBP.
Dzisiaj jesteśmy świadkami kolejnej podwyżki – RPP postanowiło zareagować na rosnącą inflację i podniosło referencyjną stopę procentową do 1,75% w skali rocznej, co przekłada się na podwyżkę rzędu 50 pb. Co ważne, dla kredytobiorców jest to kolejny wzrost rat kredytowych.
Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc. do poziomu:
– stopa referencyjna 1,75 proc. w skali rocznej;
– stopa lombardowa 2,25 proc. w skali rocznej;
– stopa depozytowa 1,75 proc. w skali rocznej;
– stopa redyskonta weksli 1,80 proc. w skali rocznej;
– stopa dyskontowa weksli 1,85 proc. w skali rocznej” – napisano.
Uchwała RPP wchodzi w życie 9 grudnia 2021 r.
Zobacz także: Bezpieczne inwestowanie w złoto. 5 najsłynniejszych złotych monet 1 uncjowych, które należy znać