w ,

Kryptowaluty: Najważniejsze wydarzenia 2021 r. i czego spodziewać się w 2022 r.?

2021 r. był niewątpliwie historycznym rokiem, ponieważ całkowita kapitalizacja rynkowa kryptowalut wzrosła z około 800 mld USD do 2,2 bln USD. 2021 r. był jednak ekscytujący nie tylko pod względem cenowym, ponieważ w ciągu całego roku miało miejsce wiele epokowych wydarzeń i trendów. W niniejszym artykule omawiamy 5 najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku oraz 5 aspektów, na które należy zwracać uwagę w 2022 r.

Co się działo w 2021 roku?

NFT: 

Nie da się mówić o 2021 r. bez wspomnienia o tokenach niewymienialnych, znanych jako NFT. Był to najprawdopodobniej kryptowalutowy trend roku. Trend ten miał jednak bardziej spekulacyjny charakter niż sam rynek kryptowalut. Jednak więcej przypadków użycia NFT, takich jak streaming muzyki, wspominanych w naszych Szokujących prognozach na 2022 r., to jedynie kwestia czasu.

Debiut Coinbase:

Jest to naszym zdaniem największe wydarzenie ubiegłego roku, stanowiące swego rodzaju punkt bez powrotu pod względem regulacji i powagi rynku postrzeganej z zewnątrz. Debiut giełdowy Coinbase wykazał, że branży tej po pierwsze nie należy już ignorować, a po drugie, co ważniejsze, nie da się już ignorować.

Stabilnowaluty:

Podaż stabilnowalut wzrosła z 29 mld USD do 151 mld USD, co stanowi wzrost o 421%. Stabilnowaluty to podstawa gospodarki kryptowalutowej i zdecentralizowanych finansów. Znaczny wzrost stabilnowalut wskazuje na rosnące zainteresowanie tymi produktami.

Regulacje:

Co zaskakujące, pojawiło się zaledwie kilka niespodzianek w zakresie regulacji, tj. amerykański projekt ustawy infrastrukturalnej, przyjęcie bitcoina jako legalnego środka płatniczego w Salwadorze i delegalizacja kryptowalut w Chinach. Wszystko pozostałe stanowiło zwykłe kwestie, które nie powinny być szokiem dla żadnego zwolennika kryptowalut, stopniowo przyzwyczajającego się do większości z nich.

VC na rynku kryptowalut: 

W 2021 r. fundusze venture capital zainwestowały rekordową kwotę 30 mld USD w spółki kryptowalutowe, bijąc dotychczasowy rekord z 2018 r. w wysokości 8 mld USD. Naturalnie dowodzi to rozgrzanego rynku, równocześnie jednak wykazuje rosnące zróżnicowanie spółek kryptowalutowych przyciągających pieniądze venture capital w tym obszarze, czyli giełd i brokerów, ale także zdecentralizowanych platform finansowych, platform NFT, gier kryptowalutowych itp.

Czego oczekujemy od 2022 r.

ETH 2.0: Oczekuje się, że od dawna wyczekiwana aktualizacja drugiej co do wielkości kryptowaluty, ethereum, nastąpi w I lub II kwartale pod nazwą ETH 2.0. Należy jednak być przygotowanym na to, że może być mowa dopiero o III, a może nawet IV kwartale, ponieważ Fundacja Ethereum i jej deweloperzy znani są z przesuwania terminów. W skrócie, ETH 2.0 sprawi, że ethereum będzie znacznie bardziej skalowalną, bezpieczniejszą i trwalszą kryptowalutą.

To ostatnie jest niezwykle istotne, ponieważ protokół proof-of-work, który jest obecnym mechanizmem konsensusu bitcoina i ethereum, najprawdopodobniej nie ma przyszłości. Protokół ten znany jest z tego, że zużywa bardzo dużo energii elektrycznej, ponieważ wiele serwerów na całym świecie weryfikuje transakcje. Nakładanie ścisłych regulacji na tę branżę w oparciu wyłącznie o argumenty ekologiczne jest po prostu zbyt łatwe w sytuacji, gdy instytucje mają dobry powód, aby trzymać się z daleka, dopóki branża ta nie stanie się bardziej przyjazna dla środowiska.

Circle i spółka specjalnego przeznaczenia: Transakcja przekształcenia spółki Circle, która jest emitentem drugiej co do wielkości stabilnowaluty USDC z 43 mld USD w obiegu, w spółkę akwizycyjną specjalnego przeznaczenia (SPAC – ang. special purpose acquisition company) została ponoć przesunięta w czasie ze względu na obawy Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd dotyczące stabilnowalut.

Transakcja odbędzie się prawdopodobnie w 2022 r., podczas gdy wcześniej oczekiwano, że nastąpi to pod koniec 2021 r. Należy pamiętać o olbrzymim wzroście podaży stabilnowalut i ich ogólnym znaczeniu na rynku kryptowalut. Wpływ ustanowienia tej spółki specjalnego przeznaczenia będzie w pewnym sensie porównywalny do debiutu giełdowego Coinbase – jeżeli oczywiście do tego dojdzie.

Regulacje: Mimo iż w 2021 r. pojawiło się zaledwie kilka niespodzianek, regulacje są czymś, na co zawsze należy zwracać uwagę. Podejście do regulacji zmienia się z każdym dniem, nie ma zatem żadnych gwarancji w odniesieniu do 2022 r.

Drugie warstwy: Podczas gdy np. bitcoin i ethereum są kryptowalutami warstwy pierwszej z własną warstwą rozliczeniową, można zwiększyć ich skalowalność, budując na nich odrębne rozwiązania zwane warstwą drugą lub L2 (ang. Layer 2).

Aby kryptowaluty zostały wdrożone na skalę globalną i stały się warstwą rozliczeniową ery cyfrowej, L2 są realnie potrzebne, ponieważ zakłada się, że mogą skalować kryptowaluty w nieskończoność w przyszłości. W 2021 r. L2 zaczęły zyskiwać na znaczeniu, jednak to najprawdopodobniej w 2022 r. staną się one solidną częścią rynku kryptowalut, ostatecznie udowadniając, że kryptowaluty mogą być skalowalne.

Zmiana na pozycji lidera: W pewnym sensie jest to banał. Jednak jest to nadal bardzo istotne, ponieważ jeżeli ethereum przebije bitcoina pod względem kapitalizacji rynkowej, zmieni to nastroje na rynku kryptowalut.

Można przyjąć, że zbliżamy się do roku, w którym z największym prawdopodobieństwem to nastąpi, ponieważ ethereum dogoniło bitcoina w 2021 r. dzięki bardziej autentycznym przypadkom użycia i wzrostowi popularności. Jednak to, czy tak się stanie, zależy od instytucjonalnego wdrożenia poszczególnych kryptowalut, zdecentralizowanych finansów, stabilnowalut, NFT, rosnącej konkurencji, w szczególności względem ethereum, a co najważniejsze – od tego, jak wypadnie ETH 2.0.

Więcej analiz dotyczących rynku kryptowalut jest dostępnych tutaj.

Mads Eberhardt, analityk rynku kryptowalut, Saxo Bank

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

polski lad

Polski Ład: Rzecznik rządu o niższych pensjach nauczycieli – będzie wyrównanie

konfederacja1

Facebook usunął oficjalny profil Konfederacji. Jaki jest powód?