Śledź swoje wydatki
Pierwszym krokiem do rozpoczęcia oszczędzania pieniędzy jest ustalenie, ile wydajesz. Śledź wszystkie swoje wydatki – to znaczy każdą kawę, artykuły gospodarstwa domowego – wszystko.
Kiedy masz już swoje dane, uporządkuj je według kategorii, takich jak gaz, prąd, artykuły spożywcze i kredyt hipoteczny, a następnie zsumuj każdą kwotę. Skorzystaj z wyciągów z banku, aby upewnić się, że jesteś dokładny i o niczym nie zapomniałeś.
Zaplanuj budżet
Kiedy już wiesz, ile wydajesz w ciągu miesiąca, możesz zacząć organizować swoje wydatki w wykonalny budżet. Twój budżet powinien określać, jak Twoje wydatki mają się do Twoich dochodów – tak, abyś mógł zaplanować swoje wydatki i ograniczyć nadmierne wydawanie pieniędzy. Pamiętaj o uwzględnieniu wydatków, które pojawiają się regularnie, ale nie co miesiąc, takich jak np. utrzymanie samochodu.
Utnij niepotrzebne wydatki
Jeśli Twoje wydatki są tak wysokie, że nie możesz zaoszczędzić tyle, ile byś chciał, być może nadszedł czas, aby je ograniczyć. Zidentyfikuj wydatki, na które możesz wydawać mniej, takie jak rozrywka i jedzenie poza domem. Poszukaj sposobów na zaoszczędzenie na stałych wydatkach miesięcznych, takich jak telewizja czy telefon komórkowy.
Uwolnij się od długów
Jeśli próbujesz zaoszczędzić pieniądze, zacznij od kredytów i pożyczek na cele konsumpcyjne. Zsumuj, ile wydajesz na obsługę długu każdego miesiąca, a szybko się przekonasz. Po uwolnieniu się od płacenia odsetek od długu, pieniądze te można z łatwością przeznaczyć na oszczędności i inwestycje. Daje to dużą wolność i spokój ducha.
Ustaw mierzalne cele
Jednym z najlepszych sposobów na oszczędzanie pieniędzy jest wizualizacja tego, na co oszczędzasz. Jeśli potrzebujesz motywacji, ustal cele oszczędzania wraz z osią czasu, aby ułatwić sobie oszczędzanie. Chcesz kupić samochód za trzy lata? Teraz masz cel i wiesz, ile będziesz musiał oszczędzać każdego miesiąca, aby osiągnąć swój cel.
Najpierw płać sobie
Ważną rzeczą w przypadku oszczędzania jest konsekwencja. Pomóc może tutaj ustawienie automatycznego przelewu na inne konto, do którego mamy utrudniony dostęp. Nieważne, czy będzie to 50 złotych co dwa tygodnie, czy 500 złotych co miesiąc. Najważniejszy jest początek i regularność. Nie pozwól, żeby Twoje pieniądze się rozpływały.
Rzuć palenie
Nie, z pewnością nie jest łatwo rzucić palenie, ale nałóg ten pochłania nawet kilka tys. złotych rocznie, nie mówiąc już o przykrych skutkach zdrowotnych. Zaoszczędzone pieniądze można zainwestować i odkładać na emeryturę… która dzięki rzuceniu palenia będzie dłuższa.
Pamiętajmy, że oszczędzanie to jeden z wielu kroków, które musimy poczynić, aby w przyszłości żyć spokojnie. Samo odkładanie pieniędzy nie wystarczy. Musimy je odpowiednio inwestować. Możemy kupować np. akcje spółek dywidendowych, kryptowaluty, złoto i wiele innych.