Podatki w końcu stały się problemem? 62 proc. Polaków popiera protest mediów.
Środa, 10 lutego – media od samego rana zasypują widzów czarnymi planszami „MEDIA BEZ WYBORU”. Protest miał być reakcją na wprowadzenie składki solidarnościowej dla największych wydawców. Narracja była prosta – rząd chce ściągnąć haracz, który uderzy w każdego. Powstał również list do władz, który opisuje cały problem.
Tuż po proteście, Kantar Polska przeprowadził badanie dla Komitetu Badań Radiowych.
- Jak wynika z sondażu, 62 proc. badanych Polaków przyznało, że popiera protest mediów. Kolejne 18 proc. było niezdecydowanych.
- Prawie wszyscy Polacy, bo aż 91% zauważyło protest. Odsetek ten był zbliżony do 90% nawet wśród odbiorców najstarszych (87% w wieku 60-75 lat jest świadomych strajku mediów) czy mieszkańców wsi (również 87%). Z kolei w mniejszych miastach (20-100 tys. mieszkańców) akcję zauważyło rekordowe 98%.
Akcja miała najwięcej zwolenników wśród młodych osób w wieku 15-24 lata – poparcie wyraziło 71% osób z tej grupy. Wśród dorosłych (25-59 lat) protest miał wynoszące 63%. Nawet wśród osób najstarszych (60-75 lat) strajk wspierała większość, przy czym w tej kategorii znaczna część osób nie była świadoma powodu protestu i aż 27% była niezdecydowana.
- Z sondażu wynika, że Polacy są świadomi negatywnego wpływu nowego podatku nie tylko na media, ale też na zwykłego widza, słuchacza, czytelnika czy internautę i obawiają się, że uruchomi on lawinę wzrostu cen.
Jak widzimy, podatki mogą być dla Polaków problemem. Sprawa musi być tylko odpowiednio nagłośniona i uargumentowana. Aż 68% respondentów uważało, że nowy podatek od reklam spowoduje wzrost cen produktów
i usług.
Z kolei, 72% pytanych zdawało sobie sprawę, że nowy podatek od reklam uderzy także w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę – nie tylko firmę, która ten podatek zapłaci.
Źródło: Kantar Polska dla Komitetu Badań Radiowych, ogólnopolska reprezentatywna próba 1010 osób w wieku 15-75 lat, badanie techniką CATI zrealizowane w dniu 11.02.2021