w

Andrzej Duda: Nie dla komercjalizacji i prywatyzacji służby zdrowia

Fot: Ani Kolleshi unplash

Dopóki ja jestem prezydentem Rzeczypospolitej, póty nie ma mowy, aby rozszerzała się komercjalizacja i prywatyzacja służby zdrowia – powiedział w poniedziałkowym oświadczeniu.

Andrzej Duda wyraźnie dał do zrozumienia, że nie będzie mowy o prywatyzacji szpitali i usług medycznych. W swoich wypowiedziach nawiązywał do Platformy Obywatelskiej, którą przedstawiał jako orędownika w zmianach własnościowych NFZ-u. Dwa dni wcześniej wypuszczono także adekwatny do tej myśli spot.

https://www.youtube.com/watch?v=NuJ4_-I49a0

Ten czas, kiedy na świecie panuje pandemia koronawirusa, a w Polsce, kiedy cały czas mówimy o tej pandemii i trudnych stanach, które ten wirus wywołuje, pokazuje, jak dobrze w tym aspekcie sprawdza się publiczna służba zdrowia. Widzimy, jak ważne jest to, żeby ta publiczna służba zdrowia istniała i dostęp do niej był jak najbardziej powszechny. Dużo ostatnio na ten temat mówimy, ale wielu ludzi może też się o tym niestety naocznie przekonać. Gdybyśmy mieli prywatną służbę zdrowia, to kto wie, jak dziś wyglądałby dostęp do ochrony zdrowia – argumentował na briefingu prasowym.

Duda mocno podkreślał, że jego wypowiedź odnosi się wyłącznie do jednostek publicznych:

Oczywiście nie mam nic przeciwko prywatnej służbie zdrowia, niech nowe placówki powstają, ale nie w wyniku przekształceń placówek publicznych.

W konferencji uczestniczył również Łukasz Szumowski, minister zdrowia, który także przedstawił swoją wizję jednostek prywatnych:

Prywatna służba zdrowia jest zawsze w Polsce pewnym dodatkowym elementem do tej publicznej. Jak widać, w czasach trudnych, ciężar opieki nad pacjentami jest położony na publiczne szpitale.

Po spotkaniu Andrzej Duda podpisał deklarację o sprzeciwie wobec komercjalizacji służby zdrowia.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Jak WOLNI ludzie czynią ten świat... ZDROWSZYM Mikołaj Pisarski dla VETO

  Wolność nas uzdrowi. Mikołaj Pisarski o libertariańskim podejściu do pandemii

  Brytyjski rząd gwarantuje kredyty dla małych firm

  Brytyjski rząd gwarantuje kredyty dla małych firm