w , ,

Prezydent Andrzej Duda zawetował LexTVN

Andrzej Duda przeciwko LexTVN

Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. To znaczy, że ją wetuję – poinformował prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy medialnej. „Podzieliłem zdanie większości rodaków, z którymi rozmawiałem, że kolejna niepokojąca, czy jątrząca sprawa, kolejne spory nie są nam potrzebne” – oświadczył prezydent.

Zaapelował przy tym do Sejmu, aby przyjął, „w miarę możliwości ponad podziałami politycznymi” rozwiązania, „żeby ograniczyć możliwość udziałów i akcji posiadanych przez podmioty zagraniczne w spółkach, które są posiadaczami koncesji medialnych w Polsce”. „Żeby zrobić to na przyszłość, żeby zrobić to dobrze, żeby zrobić to w sposób uporządkowany, bez wrzutek legislacyjnych” – dodał prezydent.

Nowelizacja uszczelnia i uściśla obowiązujące od 2004 r. przepisy stanowiące, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. Zdaniem większości Polaków zmiany w ustawie miały na celu bezpośrednie uderzenie w TVN, nieprzychylną rządowi stację telewizyjną, która jest własnością amerykańskiej spółki Discovery.

„Łatwo się domyślić, że w ostatnim czasie, biorąc pod uwagę też i wcześniejsze moje wystąpienia, mając poważne zastrzeżenia w odniesieniu do przepisów tej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji rozważałem de facto dwa scenariusze. Rozważałem w każdym przypadku odmowę podpisania ustawy, nie ukrywam tego; ale rozważałem czy skierować tę ustawę do TK, czy też zwrócić ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia” – powiedział prezydent.


fot. Kancelaria Premiera/Wikimedia Commons

Zobacz również: Nowy dodatek: Rząd zasponsoruje Ci dekoder, żebyś oglądał więcej TVP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZUS kontrole L4

ZUS kwestionuje L4. W trzy miesiące odzyskał blisko 2 mln zł

nowy lad chaos skladka zdrowotna pln

Składka zdrowotna od stycznia. Wątpliwości skarbówki wstrzymają wyliczenia na lata!