fot. Yasmine Arfaoui/ Unsplash
w ,

Arabia Saudyjska potraja podatki

Saudyjski rząd poinformował o decyzji podniesienia podatków z poziomu 5 proc. do 15 proc. Przepis ma wejść w życie od 1 lipca. Wstrzymane też będą zasiłki. Powodem radykalnych kroków Królestwa jest walka z pandemią i spięciami na rynku ropy.

Gwałtowny spadek popytu na ropę spowodował, że wpływy do Skarbu Państwa drastycznie się zmniejszyły. Do tej pory Arabia Saudyjska zarabiała głównie na handlu ropą. Na domiar złego, doszły również tarcia z innymi członkami OPEC+ – poszło o ograniczenie wydobycia surowca w czasach pandemii.

fot. Zbynek Burival/ Unsplash
fot. Zbynek Burival/ Unsplash

Aby w minimalnym stopniu uniezależnić się od sprzedaży ropy, rząd Arabii Saudyjskiej postanowił podwyższyć podatek VAT (z 5 proc. do 15 proc.). Co ciekawe, sam VAT został wprowadzony stosunkowo niedawno, bo dopiero 2 lata temu.

Te kroki są bolesne, ale konieczne, aby zachować płynność finansową i gospodarczą w średnim i długim okresie. Pomogą także przezwyciężyć bezprecedensowy kryzys wywołany koronawirusem w sposób, który będzie jak najmniej bolesny dla gospodarki – stwierdził Mohammed al-Jadaan, minister finansów Arabii Saudyjskiej.

Decyzję o podwyższeniu podatków podano do wiadomości publicznej zaraz po zwiększeniu zadłużenia publicznego w 1. kwartale do poziomu 9 mld dolarów. W tym okresie handel ropą spadł o 22 proc.

Źródło: Wprost

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Ciekawe czy tak chetnie beda rezygnowac z „tymczasowych” rozwiazan na czas epidemii. Jezeli chodzi o wplywy do budzetu to raczej watpie znamy to z naszegi podworka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Emilewicz o bonach 1000+: Nie będziemy sięgać do kieszeni pracodawców

fot. Markus Winkler/ Unsplash

Dania blokuje kolejne strony gamblingowe