w

Bitcoin spada do 41 tys. dolarów

Cena Bitcoina spada

Bitcoin spadł do trzymiesięcznego minimum w związku z obawami o zacieśnianie polityki monetarnej w USA i odcięciem internetu w Kazachstanie, drugim co do wielkości centrum wydobycia kryptowalut na świecie.

  • Cena BTC spadła do 40749,90 dol., osiągając najniższy poziom od 29 września

Największa na świecie kryptowaluta zaczęła spadać na początku tego tygodnia po tym, jak protokół z grudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej zasugerował, że amerykański bank centralny ograniczy skup aktywów, zapoczątkowany aby przeciwdziałać skutkom pandemii.

Liczne komentarze wywołały wyprzedaż na światowych rynkach akcji, która przeniosła się także na kryptowaluty. Mimo, że entuzjaści Bitcoina często opisują go jako aktywo, które nie jest powiązane z tradycyjnymi rynkami finansowymi to analitycy w ostatnim czasie zauważyli rosnące podobieństwa w ruchach cenowych BTC i akcji.

Pozostałe kryptowaluty również spadają, przy czym Ethereum straciło 6,15 proc., a Solana spadła o 7,33 proc.

Sytuacja w Kazachstanie

Kolejną wiadomością, która wpływa na ceny kryptowalut w ostatnim czasie, jest decyzja prezydenta Kazachstanu o odcięciu kraju od internetu, co ma ułatwić mu odzyskanie kontroli nad sytuacją w kraju.Środkowoazjatycki kraj odpowiada za 18 proc. mocy obliczeniowej sieci BTC, według Cambridge Centre for Alternative Finance. Wielu górników uciekło z Chin do sąsiedniego Kazachstanu w związku z całkowitym zakazem wydobycia krytowalut.

  • Według szacunków, wyłączenie internetu w Kazachstanie spowodowało wyłączenie ponad 15 proc. sieci

„Moc obliczeniowa Bitcoina nie jest bezpośrednio skorelowana z jego ceną, ale daje wskazówkę na temat bezpieczeństwa sieci, więc spadek może wystraszyć inwestorów w krótkim okresie” – powiedział Marcus Sotiriou, analityk brytyjskiego brokera aktywów cyfrowych GlobalBlock.


Fot. Michael Förtsch/Unsplash

Zobacz również: UOKiK bierze się za naganiaczy. Kary finansowe dla trzech promotorów systemów typu piramida

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Może ludzie boją się, że ktoś lub już ktoś drenuje kryptowalutę komputerami kwantowymi, czekam z ubawieniem, aż to nastąpi i te pseudo gówno trafi pod strzechy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

niedzielski

Nie będzie nowych obostrzeń – zapewnia minister zdrowia

citigroup covid19 vaccine

USA: Citigroup zwolni nieszczepionych pracowników do 31 stycznia