w ,

Było “veto albo śmierć”… jest porozumienie ws. budżetu UE. Co zrobi poseł Kowalski?

Było “veto albo śmierć”… jest porozumienie ws. budżetu UE. Co zrobi poseł Kowalski?

Zapadła decyzja w sprawie nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Osiągnięto kompromis, który pozwoli na uruchomienie unijnego Funduszu Odbudowy. Wcześniej mechanizmowi powiązania budżetu z praworządnością sprzeciwiały się Polska oraz Węgry.

  • Szef Rady UE Charles Michel poinformował o zakończeniu negocjacji w sprawie unijnego budżetu.
  • Zgodnie z przyjętymi ustaleniami, Polska otrzyma do 2027 roku 159 mld euro (ok. 703 mld zł), z czego 124 mld euro dostępnych będzie w formie dotacji, a 34 mld euro w formie pożyczek. Dodatkowe 64 mld euro (ok. 250 mld zł) trafi do naszego kraju z unijnego Funduszu Odbudowy powstałego w związku z kryzysem z powodu pandemii koronawirusa.

Spór o kwestię budżetu wspólnoty na lata 2021-2027 trwał od wielu tygodni. Jego zatwierdzeniu sprzeciwiały się Polska i Węgry, które do tej pory nie zgadzały się na powiązanie wypłat pieniędzy z przestrzeganiem tzw. zasady praworządności. Pomysł od początku popierało 25 pozostałych państw UE.

VETO ALBO ŚMIERĆ

Jak to w Polsce, nie może być inaczej. Pajacowanie.

  • Janusz Kowalski ze Zjednoczonej Prawicy przekonywał, że “polską suwerennością się nie handluje”, a “weto jest jedynym i koniecznym rozwiązaniem, by uchronić Europę przed bezprawiem”. “Weto albo śmierć!” – wzywał na jednej z konferencji prasowych. Jak się jednak okazuje weta nie będzie, bo Polska i Węgry zgodziły się na wstępne porozumienia ws. unijnego budżetu zaproponowanego przez Niemcy.
  • Też Janusz Kowalski: Weto oznacza utrzymanie statusu Polski, jako państwa podmiotowego, który nie zgadza się na to, aby przy zielonym stoliku ktokolwiek na zewnątrz rozmawiał i negocjował o polskiej suwerenności.

Teraz sprawę skomentował tak:

1607592051 pwbmwm fb plus

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. Jak chodzi o pieniądze to zawsze się suwerenność sprzeda. Ogólnie nie wiem co o tym myśleć. Ból dupy partii rządzącej jest oczywisty bo urządzają sobie prywatny folwark w tym kraju i karykaturę demokracji i podziału władzy. Ale z drugiej strony taka furtka dla UE też nie za bardzo… Ocena praworządności jest strasznie uznaniowa, bez sztywnych reguł nie da się tego obiektywnie oceniać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rafał Trzaskowski wezwany na komendę. Ciekawe czy wzywają sztab Prezydenta Dudy- komentuje

Rafał Trzaskowski wezwany na komendę. Ciekawe czy wzywają sztab Prezydenta Dudy- komentuje

korwin samorzady

Szokujące słowa Korwina o samorządach: “Jeśli sprzeciwiają się rządowi, powinny być rozwiązane”