123rf.com/Dharmasena
w , , ,

Były prezes Morgan Asia: Dolar będzie spadał bardzo, bardzo gwałtownie

123rf.com/Dharmasena

Stephen Roach, starszy pracownik Uniwersytetu Yale i były prezes Morgan Stanley Asia, ma ostrzeżenie dla inwestorów byczo nastawionych na amerykańską walutę. Ekonomista mówi, że era amerykańskiego dolara może się skończyć i prognozuje wkrótce 35% spadek amerykańskiej waluty wobec głównych walut z koszyka – jak funt brytyjski, frank szwajcarski, euro – powołując się na wzrost deficytu i malejące oszczędności.

MW II628 roach 20200615233618 ZQ
Stephen Roach, ekonomista Yale, były prezes Morgan Asia. AFP/GETTY IMAGES

Na antenie CBC w programie „Trading Nation” powiedział, że wzrost znaczenia Chin i oddzielenie Stanów Zjednoczonych od ich partnerów handlowych otwiera drogę do dramatycznego osłabienia amerykańskiej waluty w ciągu najbliższych kilku lat, co prawdopodobnie położy kres dominacji jednostki monetarnej jako światowej waluty rezerwowej.

image 16
https://www.cnbc.com/video/2020/06/15/the-dollar-is-going-to-fall-very-very-sharply-stephen-roach-warns.html

Tydzień wcześniej na łamach Bloomberga wyraźnie podkreślił, kończy się era dominacji dolara jako głównej waluty rezerwowej świata. Według jego opinii, gospodarka amerykańska jest już napięta do granic możliwości przez wpływ pandemii COVID-19.

Świat już ma poważne wątpliwości co do wyjątkowości dolara jako waluty.

W poniedziałek, Roach, powiedział, że wydane miliardy dolarów na złagodzenie szkód tylko pogorszy siłę dolara szczególnie, że przed pandemią USA miało poważne problemy z deficytem fiskalnym.

Były prezes wskazuje na chińską walutą, która może stać się atrakcyjna dla inwestorów, ponieważ Pekin przechodzi przez fazę reform strukturalnych, które mogą przenieść ciężką gospodarkę produkcyjną do bardziej skoncentrowanej na usługach i zorientowaną na konsumentów.

image 14
Wykres USD/CNY, interwał miesięczny.

Dodruk notuje spadek

W minionym tygodniu, pierwszy raz od pierwszej fali paniki na giełdach, dodruk zanotował spadek.

image 21

Słabszy Dolar wpływa na indeksy

Słabszy dolar ma wpływ na aktywa i rynek akcji, w tym Dow Jones Industrial Average DJIA, -0,80% i S&P 500 index SPX, -0,56%, z większością długów denominowanych w dolarach. Ponadto, większość finansowania transgranicznego i handlu międzynarodowego odbywa się w dolarach.

image 17
Główne indeksy amerykańskie: S&P500 / Nasdaq100 / Dow Jones Industrial Average
image 19

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wirecard traci 2 mld i prezesa.

Wirecard: Prezes odchodzi, a spółka szuka prawie 2 mld euro

Tomasz Grodzki odcina się od zarzutów Witek.

Senat zajmie się wakacyjnym 500+ “na poważnie”