w ,

Ceny nawozów szybują w górę. Żywność mocno podrożeje

Rekordowe ceny nawozów

Ceny nawozów na globalnych rynkach osiągnęły rekordowe poziomy, a najnowszy raport Centrum Polityki Rolnej i Żywnościowej na Texas University wskazuje, że to nie koniec.

Jednym z głównych winowajców obecnej sytuacji jest gaz, wykorzystywany do produkcji różnych nawozów, którego cena drastycznie wzrosła. Tysiąc metrów sześciennych surowca na początku ubiegłego roku kosztowało niewiele ponad 250 dol., natomiast w grudniu cena kształtowała się już na poziomie 2 tysięcy dolarów.

Po ubiegłotygodniowej publikacji bardzo wysokiej inflacji producenckiej w Niemczech, główny ekonomista BGK Mateusz Walewski podkreślił, że w ujęciu miesięcznym, w tym kraju chemikalia, w tym m. in. kwas azotowy, amoniak czy nawozy podrożały o ponad 30 proc.

Duże wzrosty cen dotyczą wszystkich głównych typów nawozów. Może to spowodować, że nawożenie będzie ograniczone, co odbije się na plonach, a część rolników może nawet zrezygnować z upraw wymagających intensywnego nawożenia.

Głębsze zmiany są zresztą już mocno zauważalne. W Stanach Zjednoczonych, które są największym producentem kukurydzy na świecie, widoczny jest trend odchodzenia od tej uprawy, ponieważ wymaga ona dużej ilości nawozów.


Fot. Jagoda Kondratiuk/Unsplash

Zobacz również: BIEDRONKA PODWYŻSZA CENY PODSTAWOWYCH PRODUKTÓW. OTO PRZYKŁADY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rosja ukraina

Inwazja na Ukrainę: Konflikt się zaostrza. NATO stawia służby w gotowości

500 plus

Tyle pieniędzy wydał PiS na programy socjalne