w ,

Ceny ropy naftowej stale rosną podczas gdy ceny miedzi stoją w miejscu

Podczas gdy sektor metali i rolniczy odnotowują straty, rynek ropy naftowej nadal ma się dobrze dzięki kombinacji rosnącego popytu i polityki OPEC+ utrzymywania dostaw na niskim poziomie. W połowie czerwca subindeksy Bloomberg Commodity zanotowały straty we wszystkich sektorach z wyjątkiem sektora energetycznego.

Towary rolne odnotowały delikatne spadki, a kilka regionów skorygowało w górę swoje prognozy produkcji ze względu na lepsze warunki pogodowe. Najsłabiej pod względem wyników w podziale na sektory i poszczególne towary wypadają metale przemysłowe i miedź, która notuje najniższe wyniki od sześciu tygodni i spadek o 7% w tym miesiącu.

1 7

Po gwałtownym wzroście cen od kwietnia, ceny metali przemysłowych spadają w odpowiedzi na wzmożone wysiłki chińskich władz mające na celu ograniczenie cen towarów. Państwowa Komisja Nadzoru i Zarządzania Aktywami poleciła państwowym chińskim firmom kontrolę ryzyka i ograniczenie ekspozycji na zagranicznych rynkach surowców. Ponadto, Narodowy Zarząd Żywności i Rezerw Strategicznych ogłosił, że wkrótce uwolni część państwowych rezerw metali, w tym miedzi, aluminium i cynku, które będą sprzedawane partiami do producentów.

W odpowiedzi na te wydarzenia sytuacja fundamentalna na rynku miedzi uległa osłabieniu. Różnice w cenach spot w stosunku do cen trzymiesięcznych kontraktów na LME spowodowały najwyższe contango od roku, co jest oznaką rosnącej podaży. Tymczasem chińscy importerzy płacą obecnie najniższą od ponad pięciu lat premię w stosunku do LME.

Dodatkowo, niedawny spadek momentum wzrostowego spowodował, że spekulanci ograniczyli zakupy miedzi wysokogatunkowej do najniższych wartości od roku. Przewiduje się wyższe ceny w nadchodzących latach dzięki rosnącemu popytowi związanemu z zieloną transformacją, ale w perspektywie krótkoterminowej cena – jak wspomniano – straciła swoje fundamentalne oparcie i dopóki trend nie zacznie się odwracać, rynki miedzi i metali przemysłowych mogą zostać zepchnięte do defensywy.

Jeżeli chodzi o rynek ropy naftowej, spekulanci pozostają tu znaczną grupą nabywców, przekonani, że ryzyko spadkowe jest ograniczone dzięki utrzymywaniu przez OPEC+ dostaw na niskim poziomie w czasie rosnącego popytu, który według IEA może powrócić do poziomu sprzed wybuchu pandemii pod koniec przyszłego roku.

Dodatkowo zrzeszenie branżowe API podało ostatnio, że zapasy ropy naftowej spadły w zeszłym tygodniu o 8,5 mln baryłek. Byłby to czwarty spadek z rzędu, największy od stycznia. Nieco skorygowane zostały prognozy na kolejny tygodniowy wzrost zapasów produktów, gdyż rafinerie przygotowują się na lato i wzrost popytu.

2 2
3 4

Na obecny kurs ropy naftowej mają również wpływ prognozy czołowych światowych traderów surowcowych, którzy podczas konferencji FT’s Global Commodity Summit stwierdzili, że ceny ropy mogą powrócić do poziomu 100 dolarów w najbliższych latach, ponieważ spowolnieniu ulegają inwestycje w nowe dostawy, a główne koncerny naftowe przekierowują nakłady inwestycyjne na odnawialne źródła energii zamiast na kontynuację wydobycia ropy i gazu.

Podkreśla to potencjalny dylemat, w którym politycy i inwestorzy chcą iść w kierunku odnawialnych źródeł energii w znacznie szybszym tempie niż rzeczywiste zmiany mogą być dokonane. W ten sposób powstaje ryzyko niedoboru podaży, zanim popyt zacznie ostatecznie zwalniać w drugiej połowie obecnej dekady.

Ceny ropy Brent zmierzają do poziomu 75,6 USD z 2019 r., przełamując trend spadkowy (czerwona linia) od szczytu z 2008 r. Po posiedzeniu FOMC rynek oczekuje na prognozy Fed dotyczące inflacji, które mogą skłonić inwestorów do zabezpieczenia przed nią poprzez długotrwałą ekspozycję na rynek towarów i surowców.

4 1

Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank

SAXO.BANK (Najlepszy dla spekulacji): KLIKNIJ TUTAJ!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Youtuber Kamerzysta pozostanie w areszcie dłużej. Znęcał się nad niepełnosprawnym intelektualnie

Youtuber Kamerzysta pozostanie w areszcie dłużej. Znęcał się nad osobą niepełnosprawną intelektualnie

Strategia demograficzna 2040. Rząd chce zwiększyć dzietność. Będą zmiany w kodeksie pracy!

Strategia demograficzna 2040. Rząd chce zwiększyć dzietność. Będą zmiany w kodeksie pracy!