w , , ,

Chiny już nie chcą amerykańskiego długu. To może być ekonomiczna bomba

Jak podaje chiński Global Times, Chiny mogą stopniowo ograniczać swoje zasoby amerykańskich obligacji skarbowych z obecnego poziomu ponad 1 biliona dolarów do około 800 miliardów dolarów.

Chiny są drugim co do wielkości na świecie, właścicielem amerykańskich długów. Systematycznie i zdecydowanie zmniejszają swoje zasoby amerykańskich obligacji w ostatnich latach. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku Chiny sprzedały obligacje skarbowe USA o wartości około 106 miliardów dolarów. W ujęciu rocznym chińskie zasoby obligacji amerykańskie spadły na koniec czerwca o około 3,4 proc.

Co skłania do tego Chiny?

Ryzyko niewypłacalności USA ciągle rośnie. W sierpniu zadłużenie USA doszło do 106,9 proc. PKB i wynosiło 26,7 biliona dolarów.

Właśnie taka działania mogą być przyczyną osłabienia dolara w ostatnim czasie. Euro umocniło się w tym roku względem dolara o prawie 6%

image

Czy USA zbankrutuje?

– Chiny będą stopniowo zmniejszać swoje zadłużenie Stanów Zjednoczonych do około 800 miliardów dolarów w normalnych okolicznościach. Ale oczywiście Chiny mogą sprzedać wszystkie swoje amerykańskie obligacje w skrajnym przypadku, takim jak konflikt zbrojny – powiedział Xi Junyang, profesor Uniwersytetu w Szanghaju finansów i ekonomii, powiedział w czwartek Global Times.

Zhou Maohua, analityk z Everbright Bank, powiedział, że chociaż Stany Zjednoczone nigdy nie ogłosiły bankructwa i jest mało prawdopodobne, że amerykańskie obligacje skarbowe zyskały poziom „śmieciowy” w krótkim okresie, to w długim okresie posiadacze tych obligacji – w tym Chiny – stają w obliczu rosnącego ryzyka niewypłacalności dłużnika.

Sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin Xi Jinping zauważył jeszcze, że Chiny zmniejszą posiadane przez siebie obligacje amerykańskie, jeśli Stany Zjednoczone zaczną sankcjonować ten kraj finansowo, na przykład wyłączając Chiny kontynentalne lub Hongkong z systemy płatności w dolarach amerykańskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

148932004

Trump, Putin, Merkel, trucizna, rosyjskie służby, szpieg. Telenowela.

Photo by Andrea Izzotti / Adobe Stock Photo

Amerykański Kongres będzie głosował nad legalizacją Marihuany. Podatek na trawkę