w

Czesi tracą kontrolę nad inflacją. Poziomy najwyższe od 2008 roku!

Czesi tracą kontrolę nad inflacją!

Ceny w Czechach wzrosły w sierpniu o 4,1 proc. rok do roku, co stanowi największy wzrost od listopada 2008, podał Czeski Urząd Statystyczny. Wzrost cen jest odczuwalny zarówno w kosztach towarów, jak i usług, ale najbardziej znaczący wzrost cen jest widoczny w kosztach nieruchomości.

W lipcu inflacja wyniosła 3,4 proc. r/r, większość analityków spodziewała się, że wzrost cen ulegnie zahamowaniu. Jednak miesiąc później trend ten jeszcze się pogłębił, przekraczając poprzedni miesiąc o 0,7 proc.

Jak czytamy – ceny towarów wzrosły w sierpniu o 3,6 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. W sektorze usług ceny wzrosły o prawie 5 procent.

Jednak to sektor mieszkaniowy i związane z nim koszty miały największy wpływ na sierpniowy wzrost inflacji, podaje tamtejszy Urząd. Ceny czynszu wzrosły o 2,5 procent, a opłaty za wodę i kanalizację o 5,5 procent. Ceny energii elektrycznej i gazu spadły odpowiednio o 3,4 proc. i 4,7 proc. Natomiast produkty i usługi związane z podstawowym utrzymaniem mieszkania podrożały o 7 procent. Z kolei cena gazu w transporcie wzrosła o prawie 5 proc. rok do roku.


Zobacz także: GUS podał szybki odczyt inflacji za sierpień. Jest bardzo źle!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ceny węgla OSZALAŁY! Ceny akcji JSW notują ogromne wzrosty!

Ceny węgla OSZALAŁY! Ceny akcji JSW notują ogromne wzrosty!

Polski dług publiczny przekroczył już 1,4 bln zł. To prawie 40 tys. na obywatela

Polski dług publiczny przekroczył już 1,4 bln zł. To prawie 40 tys. na obywatela