w

Daniel Obajtek: Gdyby nie działania rządu i Orlenu, ceny paliw przekroczyłyby 7 zł

Ceny paliw:

Ceny paliw rosną w zastraszającym dla Polaków tempie. Każda wizyta na stacji benzynowej kończy się kolejnym zdziwieniem. Oczywiście sam wzrost cen jest zjawiskiem dużo szerszym, nie ogranicza się to wyłącznie do naszego kraju.

Aktualne średnie ceny, według portalu e-petrol, prezentują się na poziomie:

  • 6,09 za benzynę 98
  • 5,91 za benzynę 95
  • 5,93 za ON
  • 3,16 za LPG

Co ciekawe, z obozu rządzących można usłyszeć różne głosy, które próbują walczyć z nastrojami społecznymi. Przykładowo, Daniel Obajtek powiedział, że gdyby nie działania polskiego rządu walczącego z mafiami paliwowymi i optymalizacje podejmowane przez Orlen, to ceny już dawno przekroczyłyby 7 zł za litr

Jak twierdzi Obajtek – sytuacja powinna się stabilizować, bo skoro gospodarka na świecie studzi się, to i zapotrzebowanie na ropę będzie mniejsze, co sprawi, że ceny paliwa zaczną się normować – ocenił w wywiadzie dla wtorkowego „Dziennika Gazety Prawnej” prezes Orlenu.

Prezes Orlenu odniósł się też do pytania o to, czy Polska zmniejszy akcyzę po to, aby paliwo potaniało.

„Często wskazuje się na to rozwiązanie, jakby miało być cudownym lekarstwem. Trzeba jednak wiedzieć, że w Polsce już teraz jest najniższa akcyza, jaka może być” – powiedział. W jego ocenie bardziej jej obniżyć się nie da. „Gdyby to zrobiono, podniosłoby się larum, że Polska nie przestrzega unijnego prawa” – wskazał.

Zapewnił, że wykorzystywane są inne instrumenty do obniżki cen paliwa. „My robimy, co możemy, czyli podejmujemy takie działania biznesowe, które przekładają się na oszczędności kosztowe. Na przykład akwizycje, które przeprowadzamy” – powiedział Obajtek.


Źródło: PAP

Fot: Szczecinianka00 / Wikimedia Commons.

Zobacz także: Tesla przekracza 1 bilion dolarów kapitalizacji rynkowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

tesla

Tesla przekracza 1 bilion dolarów kapitalizacji rynkowej

Rafal Brzoska

Gazeta Wyborcza przeprasza Rafała Brzoskę za nieprawdziwy tekst o podatkach i cypryjskich spółkach