Jie Zhao | Corbis News | Getty Images
w , , ,

Deutsche Bank: w drugiej połowie 2020 roku – ożywienie gospodarcze w kształcie litery V w Chinach spowolni

Fot: Jie Zhao | Corbis News | Getty Images

Jak podaje Reuters, chiński juan w poniedziałek był liderem zwyżek wśród walut krajów bogatych w surowce, ponieważ nadzieje na solidne odbicie w gospodarce Chin wspierały apetyt inwestorów na ryzyko. – Odbicie w gospodarce wygląda zachęcająco i wygląda na to, że może okazać się trwałe, a brak niepokojących informacji dotyczących handlu przynajmniej złagodził obawy inwestorów, komentuje strateg Commerzbanku, Hao Zhou.

This photo taken on March 30, 2020 shows an employee working on a battery production line at a factory in Huaibei in China's eastern Anhui province.
STR | AFP | Getty Images

Według Michaela Spencera, głównego ekonomisty Deutsche Banku i szefa działu badań dla Azji i Pacyfiku, ożywienie gospodarcze w Chinach może ostygnąć w drugiej połowie 2020 roku. Podczas gdy tempo wzrostu popytu krajowego w Chinach w dużej mierze się poprawiło, Spencer powiedział, że tempo to prawdopodobnie zwolni, i to w przyszłości.

Perspektywy na przyszłość wydają się jednak mniej jasne – według Spencera – który powiedział, że wpływ pandemii koronaawirusów jest przede wszystkim na aktywność konsumpcyjną, ponieważ ludzie decydują się nie wychodzić.

Spencer w Squawk Box Asia, CNBC: – Kiedy spojrzymy na chińskie dane – z wyłączeniem kin, które są nadal zamknięte i restauracji, gdzie ludzie wciąż obawiają się chodzić – sprzedaż detaliczna towarów prawie całkowicie powróciła, od maja, do swego rodzaju sezonowo korygowanego poziomu przed Covid.

Te dwucyfrowe spadki PKB w pozostałej części świata naprawdę bardzo mocno uderzą w chiński eksport w następnym kwartale.

Michael Spencer – główny ekonomista Deutsche Bank

Tymczasem sprzedaż sprzętu medycznego była bardzo ważnym czynnikiem wzrostu eksportu w ciągu ostatnich kilku miesięcy, choć według ekonomistów sytuacja się uspokoi i ten wskaźnik spadnie.

Ostatnie publikacje danych gospodarczych nadal wskazują na ożywienie chińskiej gospodarki. W czerwcu zarówno oficjalny, jak i prywatny indeks Caixin/Markit Manufacturing Manager’s Purchasing Manager wykazał rozbudzenie sektora w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Patrząc na inne źródła popytu zewnętrznego, Spencer powiedział, że cykl technologiczny w Chinach był sporym zaskoczeniem. – Cykl technologiczny w czwartym kwartale ubiegłego roku był pozytywny, co miało być ważnym czynnikiem różnicującym ten region w stosunku do USA i Europy, który faktycznie był kontynuowany i być może praca w domu dodała temu impetowi. Mimo to, ekonomista dodał: – Jeśli spojrzeć na import sprzętu elektronicznego z Chin, który doprowadziłby do jego eksportu o miesiąc lub dwa, wskazuje to na to, że wszystko to będzie zwalniać w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lucas Varela

Firmy „Zombie” mogą wkrótce stanowić 20% firm amerykańskich

Wikimedia Commons

Zakazanie TikToka kwestią sprawy bezpieczeństwa narodowego USA