w

Epidemia otyłości: 42 proc. Polaków przytyło prawie 6 kg podczas lockdownu

Siłownie zamknięte – 42 proc. Polaków przytyło.

W trakcie pandemii Polacy znacznie ograniczyli aktywność fizyczną. Przyczyniło się to w dużym stopniu do tycia mieszkańców naszego kraju. Aż 42 proc. z nas przybrało na wadze średnio 5,7 kg – wynika z sondażu Ipsos COVID 365+.

  • Badanie COVID 365+, którym objęto reprezentatywną próbę 1000 Polaków wskazuje, że obecnie problem nadwagi lub otyłości dotyczy co drugiego mieszkańca Polski. Zostało ono zrealizowane w dniach od 25 lutego do 2 marca 2021 r.

„Nadwaga i otyłość są jednymi z wiodących czynników zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Potwierdzają to liczne badania naukowe przeprowadzone na przestrzeni ostatnich miesięcy” – przypomina dr hab. Ernest Kuchar, specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych i medycyny sportowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP.

  • Jak dodał, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna to dwa podstawowe elementy, które mają wpływ na redukcję zbędnych kilogramów, a co za tym idzie – łagodniejszy przebieg COVID-19.
  • Jednocześnie, aż 43 proc. dorosłych Polaków nie realizuje minimalnego poziomu aktywności, który zgodnie z najnowszymi rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia wynosi 300 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego w tygodniu, wykazało badanie MultiSport Index 2021.

Zgodnie ze statystykami WHO niewystarczający poziom aktywności fizycznej jest czwartą wiodącą przyczyną śmiertelności na świecie – odpowiada za około 5 mln zgonów rocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowy Ład: Nie będzie podwyższenia kwoty wolnej do 30 tys. złotych

Nowy Ład: Nie będzie podwyższenia kwoty wolnej do 30 tys. złotych

Zyska. Córka wiceministra

Córka wiceministra Zyski dostała posadę w podległym mu funduszu. Kompetencje? Studiuje na politechnice