w

Eurostat: Inflacja w Polsce powyżej 5%! Ceny rosną najszybciej od 20 lat

Inflacja w Polsce cały czas rośnie!

Inflacja HICP w Polsce wyniosła w kwietniu 5,1 proc. rok do roku – podał w środę Eurostat. To najwyższy odczyt od czerwca 2001 r. Ceny rosną coraz szybciej, z unijnego grona dorównują nam jedynie Węgry, które w tym miesiącu znalazły się na pierwszym miejscu w rankingu.

 • Kwiecień był miesiącem wzrostu inflacji w większości państw członkowskich Unii Europejskiej. W całej wspólnocie średni wzrost cen towarów i usług wyniósł 2 proc. w ujęciu rocznym. Miesiąc wcześniej europejscy statystycy odnotowali wzrost o 1,7 proc. Niższe tempo wzrostu cen obserwowane jest w strefie euro – 1,6 proc. w kwietniu wobec 1,3 proc. w marcu.

W ostatnich miesiącach to Polska była krajem o najwyższym poziomie inflacji w UE. Miniony miesiąc doprowadził do drobnej zmiany – na pozycję inflacyjnego lidera wspólnoty wskoczyły Węgry (5,2 proc.), jednak Polska jest tuż za nimi (5,1 proc.).

 • Po raz ostatni inflacja HICP była w Polsce wyższa niż 5 proc. w czerwcu 2001 r. (6,1 proc.). Wówczas jednak Polska wychodziła z okresu wysokiej inflacji, która w 2000 r. przyjmowała dwucyfrową dynamikę.
Inflacja w Unii Europejskiej. Eurostat.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Ceny kryptowalut spadają w bardzo szybkim tempie. Informacja, która przyczyniła się do spadków, pochodzi z Chin.

  Chiny banują kryptowaluty! Bitcoin szybuje w dół!

  Rząd reguluje pracę zdalną. Pracodawca ma zapłacić za prąd i internet

  Rząd reguluje pracę zdalną. Pracodawca ma zapłacić za prąd i internet