w , , ,

FED – podnosi inflację?

Fot: Bjoertvedt/ Wikimedia commons.

Jerome Powell podczas konferencji prasowej FED
Przewodniczący Rady Rezerwy Federalnej Jerome Powell przemawia podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, w Waszyngtonie, 29 stycznia 2020 roku.
Mandel Ngan | AFP | Getty Images

FED podniesie inflację? W jaki sposób i jakie będą tego konsekwencje? Wielu inwestorów jak i nawet zwykłego Johna Smitha interesują ruchy FED’u. Nikt nie wie co będzie, ani czego można się spodziewać po jednej z najważniejszych instytucji na świecie.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy Rezerwa Federalna (FED) będzie umacniać zarys polityki, która zobowiąże ją do stosowania niskich stawek przez lata, ponieważ realizuje program wyższej inflacji i powrotu do pełnego obrazu zatrudnienia, który zniknął wraz z nadejściem pandemii COVID-19.

Niedawne wypowiedzi osób działających wokół rynku i ekonomistów wskazują na przejście do „średniej inflacji”, w ramach której tolerowana, a nawet pożądana byłaby inflacja powyżej zwykłego celu banku centralnego w wysokości 2%.

Wszystko o FED i inflacji

Aby osiągnąć ten cel, urzędnicy zobowiązaliby się nie podnosić stóp procentowych, dopóki nie zostaną osiągnięte zarówno cele inflacyjne, jak i cele dotyczące zatrudnienia. Ponieważ inflacja jest obecnie bliższa 1%, a stopa bezrobocia jest wyższa niż od czasów Wielkiego Kryzysu, istnieje prawdopodobieństwo, że FED może potrzebować lat, aby osiągnąć swoje cele.

image 33
FED Chairman Jerome Powell

Inicjatywy polityczne mogłyby zostać ogłoszone już we wrześniu. Odnosząc się do tej kwestii w zeszłym tygodniu, przewodniczący FED Jerome Powell powiedział tylko, że roczna analiza komunikacji i wdrażania polityki będzie zakończona „w najbliższej przyszłości”. Oczekuje się, że kulminacja tego procesu, obejmująca publiczne spotkania i obszerne dyskusje wśród urzędników Federacji, zostanie ogłoszona na posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku lub wokół niego.

FED i inne światowe banki centralne od lat próbują ograniczyć inflację, argumentując, że niski poziom aprecjacji cen jest zdrowy dla rozwijającej się gospodarki. Obawiają się również, że niska inflacja jest problemem, który sam się napędza, utrzymując stopy procentowe na niskim poziomie i dając decydentom małe pole do popisu w czasie spowolnienia gospodarczego.

W ostatnich dniach, prezydenci regionu Robert Kaplan z Dallas i Charles Evans z Chicago wyrazili różne poziomy poparcia dla wzmocnionego doradztwa. Evans podkreślił, że chciałby utrzymać stopy tam, gdzie są, dopóki inflacja nie wzrośnie o około 2,5%, co nie miało miejsca przez większą część ostatniej dekady.

„Wierzymy, że FED publicznie przyjąłby inflację w przedziale od 2% do 4%, jako długo oczekiwane zrównoważenie inflacji, która tak długo w przeszłości wynosiła poniżej 2%”, powiedział Ed Yardeni, szef Yardeni Research.

Rynek czeka na ruchy FED’u

image 34
W Oczekiwaniu Na Ruch

Implikacje inwestycyjne są znaczące. Yardeni powiedział, że podejście to byłoby „absurdalnie bycze” dla alternatywnych klas aktywów, a w szczególności akcji, indeksów i metali szlachetnych, takich jak złoto i srebro. Guha powiedział, że ruchy FED spowodują, że „rzeczywiste zyski będą stale niższe, dolar niższy, zmienność niższa, spready kredytowe niższe, a akcje wyższe”.

Inwestorzy stawiają wysokie stawki na zakłady, które byłyby zgodne z inflacją: rekordowy poziom złota, gwałtowne spadki kursu dolara i pośpiech do TIPS, czyli Treasury Inflation Protected Securities. Fundusze TIPS odnotowały sześć kolejnych tygodni napływu netto środków pieniężnych od inwestorów, w tym odpowiednio 1,9 mld dolarów i 1,5 mld dolarów w tygodniach 24 czerwca i 1 lipca oraz 271 mln dolarów w tygodniu zakończonym 29 lipca, jak podaje Refinitiv.

Wciąż jednak słabe wyniki FED w osiąganiu celu inflacyjnego budzą wątpliwości.

image 35

„Jeśli jest jakaś lekcja, której powinny nauczyć się wszystkie banki centralne na świecie, to jest to, że wybranie celu inflacyjnego jest łatwe. Próba osiągnięcia tego celu jest niezwykle trudna”, powiedział Peter Boockvar, dyrektor ds. inwestycji w Bleakley Advisory Group. „Manipulowanie stopami procentowymi nie oznacza, że dostaniesz się do jakiejś wybranej przez siebie stopy inflacji „z ręki do ręki”.

Boockvar wątpi w mądrość, że chce podnieść inflację w czasie, gdy bezrobocie jest tak wysokie, a ożywienie gospodarcze zagrożone.

Przyznał, że to nie ma ekonomicznego sensu, ponieważ konsument ma teraz problemy finansowe, martwi się o przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

refugees

Ofiary kryzysu migracyjnego: Milicja płaci za twoją głowę, a potem zmusza cię do płacenia za twoją wolność

Dollar Crown

Jak dolar stał się królem po II Wojnie Światowej – Bretton Woods