THE CANADIAN PRESS/AP, Richard Drew
w , , ,

Goldman Sachs: chiński juan wzmocni się w stosunku do dolara

Fot: THE CANADIAN PRESS/AP, Richard Drew

W ciągu najbliższego roku chińska waluta wzmocni się znacznie względem dolara, według Goldman Sachs. Przede wszystkim wszystko za sprawą, że chińska gospodarka nie ma takich problemów z otwarciem po pandemii jak w USA, gdzie panuje praktycznie najgorsza sytuacja.

image 13

Zach Pandl, co-head działu strategii walutowej i rynków wschodzących w programie Squawk Bos Asia: Myślę, że obraz gospodarczy Chin wygląda całkiem solidnie. Jedyną rzeczą, która powstrzymuje nas naprawdę od entuzjazmu wokół tej waluty, są napięcia ze Stanami Zjednoczonymi. (…)Myślę, że musimy uznać, że dolar amerykański jest bezpiecznym schronieniem i ma tendencję do wzmocnienia kiedy względem całej reszty kiedy światowa gospodarka ma zadyszkę. Wciąż nad nami wisi widmo drugiej fali, a wtedy nie ma pewności co do żadnej waluty.

W Chinach pojawiły się najwcześniejsze przypadki i w porównaniu do Ameryki, o wiele szybciej wprowadziły obostrzenia, które zdusiły gospodarkę. Wtedy kluczowe stały się dane, ale oczywiście większość obserwatorów skarżyło się, że przez ustrój polityczny, dane mogą być mocno manipulowane.

Po wywiadzie Pandl’a z CNBC, dane opublikowane we wtorek pokazały, że eksport i import z Chin wzrósł w czerwcu, przewyższając oczekiwania co do spadku. Inne ostatnie publikacje danych również wskazywały na rosnącą aktywność chińskiej produkcji, zarówno oficjalny, jak i Caixin/Markit Purchasing Manager’s Indeksy dla czerwca wskazują na ekspansję sektora.

Drugim czynnikiem, który jest dużą wadą dla chińskiej waluty to napięcia ze Stanami Zjednoczonymi. – Prezydent Trump wyraził niezadowolenie z chińskiej polityki na różnych frontach, co może zaowocować środkami politycznymi, a na pewno pewnymi oświadczeniami ze strony USA przed listopadowymi wyborami – komentuje strateg.

A gdyby zwyciężył Biden

Zapytany o to, co mogłoby się stać, gdyby były wiceprezydent USA Joe Biden został wybrany w listopadzie, Pandl powiedział, że przede wszystkim spowodowałoby to różnicę w taktyce, a nie w stosunkach. – Istnieje opcja, że gdyby wygrał Biden to zła zostaną zawieszone co oczywiście wzmocni Yuana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ceo 2

Najlepiej opłacani CEO

shutterstock editorial 10434333bm scaled

Dlaczego giełda gwałtownie rośnie w obliczu pandemii? Ponieważ Trump uważa, że to może go uratować