w , , ,

Goldman Sachs obawia się o pozycje dolara. Stawia na złoto

Goldman Sachs spodziewa się kontynuacji rajdu na złocie. Możliwy poziom 2300 dolarów w przeciągu następnych 12 miesięcy. Taka analiza ceny złota wiąże się z rosnącymi obawami o globalną pozycję dolara jako waluty rezerwowej.

5f1fff213f737002ce63b768

Analitycy Goldman Sachs uważają, że złoto jest bezpieczną przystanią w kontekście rosnących napięć geopolitycznych, niepewność polityczna i społeczna oraz druga fala COVID-19.

W notatce analityków czytamy: w związku z tym, że spodziewamy się większego spadku realnych stóp procentowych w USA, po raz kolejny ponawiamy naszą długą rekomendację dotyczącą złota z marca i podnosimy nasze 12-miesięczne prognozy cen złota i srebra odpowiednio do 2300 USD/toz i 30 USD/toz z 2000/toz i 22 USD/toz

Na niekorzyść dolara wpływa również akumulowany dług przez rząd USA co według ekonomistów może go zachwiać. Goldman długo utrzymywał opinię, że złoto jest walutą ostateczności.

image 35

Obecne decyzje polityków dotyczące bodźców ratowania giełdy, gospodarki w celu zwalczania spowolnienia gospodarczego powodują, że za pandemię w przyszłości zapłacimy wszyscy ogromnym długiem. Goldman nie zostawia suchej nitki na decyzjach FEDu. Natomiast to wszystko spowoduje, że w przyszłości wyskoczy inflacja, a co za tym idzie – wzrost cen metali szlachetnych. W pewnym momencie, w przyszłości jak sytuacja wróci do normy, banki centralne i rządy mogą nie poradzić sobie z inflacją, opisują analitycy.

Jeden z zarządzających funduszem dodał kolejne powody na obecne zachowania inwestorów wobec złota.

Niektórzy inwestorzy są również wyraźnie zaniepokojeni długoterminowym wpływem działań banków centralnych – powiedział Adrian Lowcock, szef działu inwestycji osobistych w Willis Owen. Jeśli banki centralne mogą po prostu cyfrowo tworzyć pieniądz z powietrza, to może to z łatwością podważyć system pieniądza „fiat money”, potencjalnie dewaluując waluty. Złoto wyglądałoby bardzo atrakcyjnie w tym scenariuszu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

strefy wolne od lgbt 1024x666 1

Przez homofobię i łamanie unijnych wartości Polska traci pieniądze z budżetu UE

Kodak przekształca się w firmę farmaceutyczną. Kurs akcji wzrósł o ponad 300%