8,6% – tyle wyniosła inflacja w grudniu według finalnego odczytu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Jest to wynik zgodny ze wstępnymi danymi.
Finalny odczyt inflacji za grudzień
Ceny w Polsce rosną w tempie nie widzianym od 2000 roku, jest źle, co pokazują ostatnie odczyty inflacyjne. Tylko w ciągu kilku miesięcy wskaźnik inflacji zmienił się o kilka punktów procentowych. We wrześniu odczyt inflacji wyniósł 5,9%, w październiku 6,8%, a w listopadzie 7,8%.
- Grudzień był kolejnym miesiącem, w którym inflacja przyśpieszyła, finalny odczyt inflacyjny wyniósł 8,6%.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w grudniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 8,6%
(wskaźnik cen 108,6), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,9% (wskaźnik cen 100,9). – poinformował GUS.
Poszczególne produkty, w porównaniu z grudniem 2020 r. rosły odpowiednio:
- Żywność i napoje bezalkoholowe 8,6%
- Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe 2,5%
- Odzież i obuwie 2,9%
- Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii 11,2%
- Transport 22,7%
- Zdrowie 3,4%
- Wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego 5,7%
- Łączność 5,4%
- Rekreacja i kultura 6,2%
- Edukacja 4,4%
- Restauracje i hotele 8,4%
- Inne towary i usługi 3,4%
Tarcza antyinflacyjna
Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek szczegóły, które mają pomóc państwu w walce z rosnącą inflacją. Zaimplementowane zostały m.in. zmiany w wysokości stawek VAT. Zmniejszono VAT na gaz, paliwo, nawozy i żywność. Zmiany mają trwać pół roku. Zaserwowano też dodatek osłonowy i wiele innych. Według rządu te zmiany mają pomóc państwu uporać się z inflacją. Ekonomiści uważają inaczej. Sądzi się, że wprowadzona tarcza skutecznie przedłuży okres wysokiej inflacji, co w końcowym rozrachunku kłóci się z podejściem przejściowego wzrostu cen.
Dowiedz się więcej: OBNIŻKA VAT NA ŻYWNOŚĆ, GAZ I PRĄD. PREMIER MORAWIECKI OGŁOSIŁ SZCZEGÓŁY TARCZY ANTYINFLACYJNEJ 2.0
Jak oceniają ekonomiści Citi Handlowego – zapowiedziane przez rząd tarcze antyinflacyjne ograniczą wzrost cen jedynie krótkoterminowo i bardzo istotnie wydłużają okres podwyższonej inflacji, co zwiększy konieczność podwyżek stóp proc. przez RPP do ponad 4 proc.