w

GUS podał oficjalny odczyt inflacji za maj. Nie było zaskoczenia

Główny Urząd Statystyczny podał dane o inflacji konsumenckiej w maju (wskaźnik CPI). Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2021 r. wzrosły rok do roku o 4,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 proc. Jest to wynik najwyższy od lutego 2020.

  • Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że w maju ceny rdr wzrosły o 4,8 proc., a mdm wzrosły o 0,3 proc.

Na majowy odczyt składają się m.in. szybko rosnące ceny transportu (w tym paliw) oraz żywności. Najszybciej drożało mięso drobiowe, którego cena urosła w maju o aż 6,2 proc. w maju i 18,5 proc. rok do roku. Ceny rosły również w kategorii rekreacja i kultura (5,7 proc.), restauracje i hotele (5 proc.).

Najbliższe miesiące najprawdopodobniej przyniosą wahania inflacji CPI w przedziale 4,5-5,0% r/r. RPP cierpliwie czeka na rozwój wypadków – podają ekonomiści banku Pekao.

Również członek Rady Polityki Pieniężnej Eugeniusz Gatnar jest zdania, że inflacja w Polsce może wzrosnąć do 5 proc. w skali roku, jednak jego zdaniem, może się to stać już w czerwcu.

  • 5 proc. być może zobaczymy już za dwa tygodnie kiedy będzie czerwcowy odczyt flash, ponieważ czerwiec będzie pierwszym miesiącem, kiedy wszystkie sektory gospodarki były otwarte – powiedział Eugeniusz Gatnar w telewizji Biznes24.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gmina sprawdzi czym palisz w piecu. Nie podasz? Grozi Ci mandat

Gmina sprawdzi czym palisz w piecu. Nie podasz? Grozi Ci mandat

Adam Niedzielski o czwartej fali: "Przygotowujemy się na jesień"

Adam Niedzielski o czwartej fali: „Przygotowujemy się na jesień”