Źródło: pixabay
w ,

Hongkong – poznaj najbardziej liberalną gospodarkę świata

Odcinek 1/3: Wolność gospodarcza Hongkongu

Hongkong od wielu lat góruje w rankingach wolności gospodarczej. To tętniące życiem miejsce, gdzie podatki są jednymi z najniższych na świecie. Zaskakujące, ale dla wielu mieszkańców Hongkongu płacenie podatków jest rzadkością. Taka sytuacja wywołuje zdumienie u wielu polityków, nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Wydaje się bowiem, że gospodarka oparta na tak niskim obciążeniu podatkowym nie powinna funkcjonować. Mimo tych sceptycznych przypuszczeń, Hongkong radzi sobie znakomicie. Ale jak to możliwe? I jak żyje się w takim miejscu, gdzie system podatkowy jest tak odmienny od innych, bardziej znanych nam modeli?

Odcinek 2/3: Przeludnienie i jego skutki w Hongkongu

Hongkong zmaga się z bardzo poważnym problemem przeludnienia. Brak dostatecznej powierzchni wpływa na niemal wszystkie aspekty życia w tym mieście. Ten odcinek dotyczy kwestii związanych z rynkiem nieruchomości – rekordowo wysokimi cenami mieszkań, apartamentów, gruntów i miejsc parkingowych. Dotykamy też tematu transportu i wyzwań, jakie stawia przed nim przeludnienie. Innym ważnym elementem są imigrantki z Indonezji i Filipin, które stanowią istotny element społeczności Hongkongu. Nie pomijamy również tematu epidemii SARS i jak wpłynęła ona na życie w mieście. Na koniec opowiadamy o fascynującej historii Kowloon Walled City, miejsca znanego jako 'Miasto Ciemności’.

Odcinek 3/3: Hongkong – czy to już Chiny?

Kiedy myślimy o Hongkongu, zwykle kojarzy nam się z „miastem w Chinach”. Tymczasem oficjalny status Hongkongu brzmi: Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej. Czy to tylko różnica w nazewnictwie, czy coś więcej? W jakim stopniu Hongkong różni się od reszty Chin i jakie są pomiędzy nimi podobieństwa? Wreszcie, kluczowym pytaniem jest, co stanie się z Hongkongiem w 2047 roku? Wszystko to postaramy się wyjaśnić w tym odcinku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NPC Streaming TikTokerzy udaja postacie niezalezne w grach i zarabiaja na tym tysiace dolarow dziennie

NPC Streaming – TikTokerzy udają postacie niezależne w grach i zarabiają na tym tysiące dolarów dziennie!

Miliony loginow I hasel polakow wycieklo do sieci

Jak nie stać się ofiarą internetowych oszustów?