w

Hongkong – poznaj najbardziej liberalną gospodarkę świata

Fot: Simon Zhu Unplash

Odcinek 1/3: Hongkong od lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingach wolności gospodarczej. Podatki należą tam do najniższych na świecie – wielu Hongkończyków nie płaci ich właściwie w ogóle. Według wielu polityków w Polsce i na świecie, gospodarka z tak niskimi podatkami nie miałaby prawa działać. Jak w takim razie radzi sobie Hongkong i jak żyje się jego mieszkańcom?

Odcinek 2/3: Hongkong boryka się z problemem przeludnienia. Deficyt powierzchni wpływa na bardzo wiele aspektów życia w tym mieście. W odcinku usłyszycie o problemach na rynku nieruchomości, rekordowych cenach (mieszkań, apartamentów, gruntów i miejsc parkingowych), organizacji transportu, imigrantkach z Indonezji i Filipin, epidemii SARS oraz historii Kowloon Walled City nazywanego 'Miastem Ciemności’.

Odcinek 3/3: Hongkong kojarzony jest najczęściej jako „miasto w Chinach”. Oficjalny status Hongkongu to Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej. Co to właściwie oznacza? Czym Hongkong odróżnia się od Chin? Jakie są podobieństwa? Co wydarzy się w 2047 roku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *