w ,

Inflacja spada? Szacunek GUS za grudzień 2020

Inflacja spada- już trzeci miesiąc z rzędu

Trzeci miesiąc z rzędu spada w Polsce inflacja. Ceny nadal rosną, ale w wolniejszym tempie. W grudniu były średnio o 2,3 proc. wyższe niż rok wcześniej – wynika ze wstępnych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego. Co ciekawe, nadal jesteśmy w czołówce Europy, jeżeli chodzi o inflację.

Od nowego roku wyraźnie wzrosły ceny wielu towarów i usług. Wpływ podatku cukrowego, wyższych stawek za prąd itp. powinien być widoczny w statystykach już za miesiąc.

  • Jak wynika z ograniczonych na razie danych GUS, w grudniu nietypowo zachowały się ceny żywności i napojów bezalkoholowych. Towary z tej kategorii potaniały o 0,1 proc. wobec listopada. Jak podkreślają ekonomiści z banku Pekao, od 2000 r. tylko trzy razy grudzień przyniósł przecenę żywności.
  • Na podstawie czwartkowych danych GUS ekonomiści z banków mBank i Pekao szacują, że tzw. inflacja bazowa – nie obejmująca cen żywności i energii – wyniosła 3,6-3,7 proc. rok do roku, po 4,3 proc. w listopadzie.

Opublikowane dziś dane to tzw. szybki szacunek. Pełne dane nt. grudniowej inflacji GUS opublikuje 15 stycznia. To spore zaskoczenie dla ekonomistów, którzy prognozowali, że wskaźnik inflacji spadnie do 2,6 proc. Minimalnie wyżej (2,7 proc.) szacowało inflację Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii.

Napisane przez Mateusz Ratkowski

Obywatelskie nieposłuszeństwo. Tłumy na Kaszubskich stokach

Obywatelskie nieposłuszeństwo. Tłumy na Kaszubskich stokach

Przedsiębiorcy mają dość i otwierają swoje biznesy, bo inaczej zbankrutują

Przedsiębiorcy mają dość i otwierają swoje biznesy, bo inaczej zbankrutują