w ,

Inflacja w USA najwyższa od 1982 roku

Rosnąca inflacja w USA

Wzrost cen w USA bije rekordy. Ostatni raz w inflację na poziomie 6,8 proc. Amerykanie widzieli w 1982 roku, kiedy w Polsce panował stan wojenny.

Ceny konsumpcyjne w USA rosły w listopadzie w najszybszym rocznym tempie od prawie 40 lat, zmniejszając siłę nabywczą pieniądza oraz zwiększając presję na Rezerwę Federalną, aby zacieśniła politykę pieniężną.

Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych w USA wzrósł o listopadzie o 6,8 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem rok wcześniej – podał amerykański Departament Pracy. Z kolei w porównaniu z październikiem ceny wzrosły średnio o 0,8 proc.

Podobnie jak w Europie, ceny energii wzrosły o 33,3 proc. od listopada 2020 roku, w tym o 3,5 proc. w listopadzie. Sama benzyna podrożała o 58,1 proc.

Fed pod presją.

Opublikowane dane wzmacniają oczekiwania, że ​​Fed przyspieszy zakończenie programu skupu obligacji na ostatnim w tym roku posiedzeniu banku centralnego, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Szybsze ograniczanie skupu otworzyłoby Rezerwie Federalnej drzwi do podnoszenia stóp procentowych.

Z notowań kontraktów na CME po danych o inflacji wynika, że najbliższa podwyżka stóp Fed będzie już 4 maja. Tak obstawia 57 proc. rynku.


Zobacz również: Google nie podniesie pensji, aby zrekompensować inflację

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

google

Google nie podniesie pensji, aby zrekompensować inflację

morawiecki tarcza antyinflacyjna

Morawiecki: tarczę antyinflacyjną przygotowaliśmy ekspresowo, by jeszcze w te święta ulżyć polskim rodzinom