w

Inflacyjna karuzela? Polski rząd zapowiada, że nie będzie oszczędzał

Nie planujemy cięć wydatków – obwieścił w środę minister finansów Tadeusz Kościński. I zapowiedział „prorozwojowe” budżety w najbliższych latach.

Równocześnie, coraz więcej mówi się o nowym ładzie, który ma zostać zaprezentowany już niedługo. „Po wejściu w życie założeń Nowego Ładu zyskać mają seniorzy oraz młodzi rodzice – ujawniła minister rodziny Marlena Maląg.” Tym samym, możemy się spodziewać, że wydatki publiczne zostaną na tym samym poziomie – co to znaczy?

Inflacja jeszcze wyżej?

Skoro wydatki pozostaną bez zmian, to trzeba znaleźć nowe źródła dochodów w budżecie, albo się zadłużyć – co przychodzi rządzącym jeszcze łatwiej. Takie podejście może przynieść katastrofalne skutki. Już w kwietniu inflacja powędrowała do 4,3% (szybki szacunek), który według Michała Gniazdowskiego z Polskiego Instytutu Ekonomicznego się potwierdzi. Według niego w maju inflacja przekroczy 4,5 proc.

 • Niewiadomą jest również nowy ład. Politycy od kilku tygodni dawkują informacje na ten temat. Nowy termin prezentacji programu, który zatwierdzić musi jeszcze kierownictwo PiS, to sobota 15 maja.

Nieco więcej o założeniach dot. polityki prorodzinnej i szerzej społecznej na antenie Polsat News mówiła minister rodziny Marlena Maląg.

Rozwiązania na pewno będą służyły rodzinom z małymi dziećmi, będą promowały to, aby młodzi ludzie podejmowali decyzje o zakładaniu rodziny – mówiła. Szefowa MRiPS podkreśliła, że w Polski Nowym Ładzie znajdą się „inwestycje w polską rodzinę – zarówno w sferze społecznej, adresowanej do rodzin z małymi dziećmi, dla seniorów, jak i także mocne wsparcie gospodarki”.

W tym kontekście, mówi się również o wprowadzaniu programów „Babcia plus”, czyli pieniędzy dla dziadków opiekujących się wnukami. Z narracji rządu wynika, że na nowym planie ucierpi najbardziej „klasa średnia”, oraz osoby bezdzietne – podatkowe rodeo czas zacząć?

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Największa giełda kryptowalut Binance przedmiotem dochodzenia IRS i Departamentu Sprawiedliwości

  Największa giełda kryptowalut Binance przedmiotem dochodzenia IRS i Departamentu Sprawiedliwości

  Podwyżka stóp procentowych

  Członek RPP: Podwyżka stóp procentowych o 10-15 pb. do rozważenia