w ,

Jarosław Kaczyński mówi, że inflacja jest zbyt duża

Rządy reagują na zbyt dużą inflację:

Otoczenie inflacyjne w Polsce nie zmienia się już od wielu miesięcy. Z każdym dniem jesteśmy atakowani coraz większymi cenami podstawowych produktów. Nie jest to oczywiście pozytywne zjawisko dla portfeli przeciętnego obywatela. Większość na tym cierpi. Jest to na tyle głośna sprawa, że nawet rząd przestał już ją negować.

Jedną z pierwszych reakcji na rosnące ceny było dwukrotne podwyższenie stóp procentowych przez RPP – rynek jednak twierdzi, że nie jest to rozwiązanie wystarczające, ponieważ referencyjna stopa procentowa cały czas jest na niższym poziomie niż przed pandemią.


Zobacz także: Kredytobiorcy – raty idą do góry. RPP podniosło stopy procentowe!


Rządowe pakiety i ceny maksymalne:

Kolejną sprawą są oczywiście rządowe pakiety, które już od jakiegoś czasu są głośno zapowiadane. Przykładowo, na Węgrzech rząd zapowiedział, że ustali maksymalną cenę paliw na stacjach, aby zapobiec rosnącym cenom.

Jak oznajmił Gergely Gulys – ceny benzyny i oleju napędowego nie będą mogły przekraczać na stacjach benzynowych 480 ft (6,08 zł) za litr. Co ciekawe, jest to kwota niższa, niż aktualne ceny w niektórych miejscach, gdzie ceny przekraczają nawet 500 ft/l. Nie jest to więc rozwiązanie wolnorynkowe – ceny maksymalne nigdy w przeszłości świata nie działały na rynek dobrze.

Tarcza antyinflacyjna w Polsce:

Również polski rząd próbuje udawać bohatera, wprowadzając kolejne pomoce i pakiety. Na początku listopada została zapowiedziana tarcza antyinflacyjna. Jak powiedział rzecznik rządu Piotr Müller – w przyszłym roku pojawią się rozwiązania, które bezpośrednio odczują obywatele, jeżeli chodzi o pomoc w walce z inflacją.

Również Jarosław Kaczyński potwierdza ten kierunek „rozwoju”. W wyemitowanym we wtorek wywiadzie radiowym, że rząd przedstawi pakiet antyinflacyjny. Ma to nastąpić „w niedługim czasie”. Zdaniem Kaczyńskiego pakiet ten będzie „w znacznej mierze skuteczny”.

  • Prezes PiS w Polskim Radiu 24 mówił, że sytuacja gospodarcza Polski jest dobra. Zaznaczył, że co prawda inflacja jest zbyt duża, „ale będzie przedstawiony społeczeństwu pakiet antyinflacyjny i wydaje mi się, że będzie on w znaczniej mierze skuteczny”.
  • Dodał, że „pewne obiektywne procesy ekonomiczne” również powinny doprowadzić do tego, że problem inflacji „w ciągu kilku najbliższych miesięcy spadnie”.

Zobacz także: Inflacja w październiku wystrzeliła. GUS podał finalny odczyt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

polacy pracuja dluzej niz 8 godzin dziennie 1 optimized

Sondaż: Co piąty Polak pracuje dłużej niż 8 godzin dziennie

stopy procentowe goldman sachs

Stopy procentowe sięgną 3 proc.? Goldman Sachs prognozuje szybkie podwyżki w Polsce