w , ,

Idą zmiany w Wojsku Polskim. Jarosław Kaczyński: chcesz pokoju, buduj silne siły zbrojne

„Ustawa jest dostosowaniem do obecnej sytuacji międzynarodowej” – powiedział Jarosław Kaczyński

Nowa ustawa ma na celu radykalne umocnienie sił zbrojnych. Jak zapowiedział wicepremier, armia powinna być możliwie duża i dobrze uzbrojona.

Kaczyński, który wraz z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem prezentowali założenia nowej ustawy, podkreślił, że jest ona potrzebna z uwagi na fakt, że obowiązująca ustawa o obowiązku obrony pochodzi z 1967 r., a ponadto istnieją przesłanki ku temu w postaci obecnej sytuacji międzynarodowej.

„Państwo, które leży na granicy NATO, także UE, musi mieć poważną siłę odstraszającą, a w razie potrzeby, miejmy nadzieję, że nigdy do takiej potrzeby nie dojdzie, musi mieć też możliwość skutecznej obrony, i to przez dłuższy czas samodzielnie, bo mechanizm, który prowadzi do uruchomienia w pełni sił NATO, to są bardzo potężne siły, jednak trwa i to trwa nie krótko” – mówił wicepremier.

Jeżeli chcemy uniknąć tego najgorszego, czyli wojny, to musimy działać zgodnie ze starą zasadą – chcesz pokoju, szykuj się na wojnę. Albo, żeby nie padała to wojna – 'chcesz pokoju, to buduj silne siły zbrojne’ – dodał.

„Chodzi o to, by siły naszej armii i siła ognia, możliwość oddziaływania na duże odległości, możliwość tzw. projekcji siły, by to wszystko było zwiększone. Ale nie troszkę, nie o 20 proc., nie o 50 proc., nie o 100 proc. nawet, tylko wielokrotnie ” – powiedział Kaczyński na konferencji prasowej.

Jak dodał, „to jest potężny wysiłek, ale ten wysiłek jest w tej chwili nam potrzebny”. „Ta ustawa stwarza ku temu podstawy. Stwarza także podstawy dla rozbudowy personalnej sił zbrojnych, wprowadzając nowe rodzaje służby wojskowej. (…) W związku z tym także jej liczebność bardzo zdecydowanie się ma zwiększyć” – kontynuował.

Podkreślił, że „to oczywiście nie będzie zrobione z dnia na dzień, ale to będzie proces stosunkowo krótkotrwały”. „Oczywiście broni nie kupuje się jak samochodu w sklepie, to proces znacznie dłuższy. (…) Z całą pewnością bardzo dużą rolę będą odgrywały dostawy amerykańskie, ale oczywiście nie rezygnujemy także z innych kierunków, nie rezygnujemy także z zakupu broni od naszych sojuszników europejskich” – zaznaczył Kaczyński.

Chcemy, by Polska była państwem, biorąc pod uwagę całe NATO, militarnie silnym, należącym do najsilniejszych. Taki jest nasz cel, ale to nie wynika z żadnych ambicji, nie mówiąc już o ambicjach mocarstwowych, to wynika po prostu z konieczności, z naszego położenia geopolitycznego. I jest naszym obowiązkiem, można powiedzieć: świętym obowiązkiem, aby to zostało zrealizowane” – oświadczył Kaczyński na konferencji prasowej w Warszawie, podczas której prezentowane są założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny.

„Ustawa o obronie ojczyzny wprowadza mechanizm pozyskania dodatkowych funduszy na uzbrojenie i umożliwi zwiększenie liczebne Wojska Polskiego” – zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak. „Nowa ustawa o obronie ojczyzny wprowadza system zachęt do służby wojskowej, uelastycznia awanse w wojsku, wprowadza nowe rodzaje służby wojskowej” – dodał.

Główne założenia w skrócie:

  • nowe świadczenia motywacyjne dla żołnierzy; 1500 zł dla tych, którzy zdecydują się zostać w służbie po 25 latach, oraz 2500 zł – po 28 latach
  • dobrowolna służba wojskowa ma się kończyć po 28-dniowym szkoleniu przysięgą, szeregowy ma po zaprzysiężeniu otrzymywać 4400 zł brutto
  • po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym uposażenie ma być takie jak uposażenie szeregowego, czyli 4400 zł brutto
  • nowy system rekrutacji żołnierzy; rekrutacją będzie się zajmować 1 jednostka ogólnopolska i 16 jednostek wojewódzkich
  • zwiększenie personelu wojskowego do 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

ŹRÓDŁO: PAP


Zobacz również: Daniel Obajtek: Gdyby nie działania rządu i Orlenu, ceny paliw przekroczyłyby 7 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

UBS osiąga 2,3 mld dolarów zysku w trzecim kwartale

UBS osiąga 2,3 mld dolarów zysku w trzecim kwartale

zmiany w rządzie

Prezydent powołał 5-ciu nowych ministrów – zmiany w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego