w , ,

Komisja Europejska zaprzecza słowom premiera. 0 proc. VAT na żywność.

Brak wniosku do Komisji Europejskiej

„Polski rząd nigdy nie prosił o wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność” – przekazali urzędnicy Komisji Europejskiej w rozmowie z portalem 300gospodarka.pl. Komisja zatem nie mogła odmówić zastosowania stawki zero jako metody walki z rosnącymi cenami żywności. Na taką odmowę powoływał się premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w sprawie inflacji.


Zobacz również: Konferencja premiera w sprawie inflacji. Będzie obniżka VAT, akcyzy i dopłaty dla gospodarstw domowych


W czwartek szef rządu zaprezentował tzw. tarczę antyinflacyjną, mówiąc, że jednym z jej elementów mają być specjalne dodatki dla najbardziej potrzebujących rodzin, by zamortyzować wzrost cen żywności.

„Chcieliśmy obniżyć VAT na żywność do zera, ale nie zgodziła się na to Komisja Europejska” – powiedział w czwartek premier. Informację tę powtarzali później inni członkowie rządu, m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Nie otrzymaliśmy żadnego wniosku o zerową stawkę na żywność z Polski. Komisja nie miałaby zresztą uprawnień, by taki wniosek uwzględnić, jednak stawka obniżona do 5 proc. jest możliwa.” – mówi urzędnik Komisji Europejskiej.

Zerowa stawka VAT niemożliwa w przypadku żywności

Warto przypomnieć, że wysokość stawek ściśle reguluje unijna dyrektywa VAT, która wyklucza stosowanie stawki 0 proc. w przypadku żywności. Warto jednak podkreślić, że dopuszcza stawkę obniżoną – dla artykułów spożywczych może ona wynosić 5 proc.

Na dzień dzisiejszy stosowanie stawki zero w przypadku artykułów żywnościowych nie jest możliwe, ale nie jest wykluczone, że to się zmieni po unijnej reformie VAT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ropa brent nowy wariant covid spadki

Ropa spada o ponad 10 proc. Nowy wariant COVID-19 wywołuje obawy o globalny popyt

salwador bitcoin black friday

Salwador świętuje Black Friday kupując 100 BTC