w

Konferencja premiera w sprawie inflacji. Będzie obniżka VAT, akcyzy i dopłaty dla gospodarstw domowych

Konferencja prasowa – tarcza antyinflacyjna

Od dłuższego czasu w Polsce drążony był temat tarczy antyinflacyjnej, którą rząd zapowiadał już wiele razy. W skrócie – chodzi o walkę z rosnącymi cenami podstawowych produktów, głównie energii i paliw.

W tej sprawie odbyła się dzisiaj konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jacka Sasina. Ogłoszonych zostało tam wiele istotnych rzeczy na następne miesiące.

Rząd ogłasza tarczę antyinflacyjną

Pokazujemy tarczę antyinflacyjną. Inflacja we wszystkich krajach Europy jest konsekwencją między innymi pandemii. Wychodzenie z pandemii wpływa na poziom inflacji – powiedział Mateusz Morawiecki.

Jak dodał – inflacja jest największa od 28 lat w Hiszpanii, w Niemczech, w USA od 30 lat. Według premiera, rząd chce złagodzić wzrost inflacji.

Obniżka akcyzy na paliwa

Jak powiedział Mateusz Morawiecki – obszar pomocy będzie obejmował trzy zasadnicze miejsca, które uderzają w nasze portfele. Ceny paliw, ceny energii i ceny żywności.

Od 20 grudnia mają zostać wprowadzone działania, które obniżą ceny paliw. Po pierwsze wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Od stycznia do maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Zwolnimy je również z opłaty emisyjnej.

  • Według premiera ma to przynieść obniżkę cen paliw rzędu 20-30 groszy.

Obniżka VAT-u na gaz ziemny

Ogłoszono również obniżkę VAT na gaz ziemny. Od stycznia na trzy miesiące wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z 23 procent do 8 procent – powiedział premier.

Zniesienie akcyzy na energię elektryczną

Zniesiona zostanie również akcyza na energię elektryczną. Jak dodał Morawiecki – łącznie nasze działania to pakiet około 10 miliardów złotych. Składa się głównie z zasadniczych obniżek podatków.

Według premiera były również rozmowy o obniżce VAT na żywność do 0 procent, ale nie ma zgody Komisji Europejskiej. W związku z tym rząd wprowadza mechanizm dodatku wyrównawczego. Dopłaty dla osób według kryteriów dochodowych.

  • Dodatek będzie o wartości od 400 do ponad 1000 złotych w zależności od liczebności gospodarstwa domowego.
  • Będzie wypłacany w dwóch ratach w 2022 roku.
  • Z tego dodatku osłonowego skorzysta około 5 milionów gospodarstw domowych.

Zobacz także: Prawdziwe zarobki społeczeństwa? Ile wynosi mediana płac w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wlochy super green pass

Włochy zaostrzają przepisy dotyczące przepustki covidowej. Niezaszczepieni bez Super Green Pass

ciezkie czasy przed obligacjami

Nadchodzące kłopoty na rynku obligacji