w , ,

Kryzys 2020. LOT dostanie prawie 3 miliardy złotych wsparcia.

Kryzys 2020. LOT dostanie prawie 3 miliardy złotych wsparcia.

3 miliardy złotych wsparcia dla LOTU (650 milionów euro)- zatwierdziła Komisja Europejska.

Środki pomocy obejmują pożyczkę subsydiowaną w wysokości 400 mln euro (około 1,8 mld zł) oraz bezzwrotny zastrzyk kapitałowy (ze skarbu państwa) w wysokości około 250 mln euro (około 1,1 mld zł) – poinformowała KE we wtorkowym komunikacie.

Twarde warunki KE

  • LOT to spółka skarbu państwa. Właścicielem 100 proc. akcji PLL LOT jest Polska Grupa Lotnicza. Jedynym akcjonariuszem PGL jest Skarb Państwa, a prawa z akcji w tej spółce wykonuje Minister Aktywów Państwowych.

“Aby zagwarantować, że LOT nie będzie korzystał w sposób nieuzasadniony z pomocy w formie dokapitalizowania ze szkodą dla uczciwej konkurencji na jednolitym rynku, przedsiębiorstwo nie może wykorzystywać pomocy, aby wspierać działalność gospodarczą przedsiębiorstw zintegrowanych, które już przed 31 grudnia 2019 r. znajdowały się w trudnej sytuacji gospodarczej”zaznaczyła KE. Jak dodano, LOT będzie musiał publikować informacje o sposobie wykorzystania pomocy.

3 MILIARDY TO NIEWIELKIE PIENIĄDZE

  • Marcin Horała, pełniący jednocześnie funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego uznał, że 3 miliardy to niewielkie pieniądze. Uzasadniał to faktem, że niemiecki rząd wsparł Lufthansę kwotą 9 miliardów euro. Warto wspomnieć, że we flocie LOTU znajduje się około 90 samolotów, zaś Lufthansa dysponuje ponad 760 samolotami.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

mieczyslaw wilczek

Dziś 32 rocznica uchwalenia Ustawy Wilczka!

maxresdefault 21

Libertarianie składają życzenia świąteczne!