w , ,

Kryzys 2020. LOT dostanie prawie 3 miliardy złotych wsparcia.

3 miliardy złotych wsparcia dla LOTU (650 milionów euro)- zatwierdziła Komisja Europejska.

Środki pomocy obejmują pożyczkę subsydiowaną w wysokości 400 mln euro (około 1,8 mld zł) oraz bezzwrotny zastrzyk kapitałowy (ze skarbu państwa) w wysokości około 250 mln euro (około 1,1 mld zł) – poinformowała KE we wtorkowym komunikacie.

Twarde warunki KE

  • LOT to spółka skarbu państwa. Właścicielem 100 proc. akcji PLL LOT jest Polska Grupa Lotnicza. Jedynym akcjonariuszem PGL jest Skarb Państwa, a prawa z akcji w tej spółce wykonuje Minister Aktywów Państwowych.

„Aby zagwarantować, że LOT nie będzie korzystał w sposób nieuzasadniony z pomocy w formie dokapitalizowania ze szkodą dla uczciwej konkurencji na jednolitym rynku, przedsiębiorstwo nie może wykorzystywać pomocy, aby wspierać działalność gospodarczą przedsiębiorstw zintegrowanych, które już przed 31 grudnia 2019 r. znajdowały się w trudnej sytuacji gospodarczej”zaznaczyła KE. Jak dodano, LOT będzie musiał publikować informacje o sposobie wykorzystania pomocy.

3 MILIARDY TO NIEWIELKIE PIENIĄDZE

  • Marcin Horała, pełniący jednocześnie funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego uznał, że 3 miliardy to niewielkie pieniądze. Uzasadniał to faktem, że niemiecki rząd wsparł Lufthansę kwotą 9 miliardów euro. Warto wspomnieć, że we flocie LOTU znajduje się około 90 samolotów, zaś Lufthansa dysponuje ponad 760 samolotami.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szczepienie jest patriotycznym obowiązkiem- tłumaczy Premier

Szczepienie jest patriotycznym obowiązkiem- tłumaczy Premier

Premier Mateusz Morawiecki przyznał się do błędu ws. zakazu wychodzenia z domów w noc sylwestrową

Premier Mateusz Morawiecki przyznał się do błędu ws. zakazu wychodzenia z domów w noc sylwestrową