„Kwiecień był całkowitą katastrofą, która zostanie zapisana jako najgorszy miesiąc w historii amerykańskiej gospodarki”, powiedział Chris Rupkey, główny ekonomista finansowy w MUFG Union Bank.
Wydatki na konsumpcję osobistą w USA spadły o 13,6 procent w kwietniu, co oznacza największy spadek od początku jak zaczęto śledzić te dane, czyli od 1959 roku poinformował w piątek Departament Handlu USA.
Amerykańska stopa oszczędności wzrosła jednak do rekordowego poziomu, ponieważ Amerykanie zgromadzili więcej pieniędzy niż kiedykolwiek wcześniej.
Amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych. – Indywidualna stopa oszczędności osiągnęła rekordowy poziom w kwietniu: 33%, gdzie w marcu zaledwie 12,7%.
Ekonomiści z jednej strony nakłaniają amerykańskie społeczeństwo do oszczędzania w czasie kryzysu, ale z drugiej strony jest to zagrożenie dla gospodarki, która próbuje się regenerować po ogólnoświatowym wstrząsie wywołanym pandemią.
Spadek wydatków o 13,6 proc. w zeszłym miesiącu wynika z faktu, że detaliści zostali zmuszeni do zamknięcia działalności w całym kraju. Doszło do znaczącego paraliżu.
Poniższy wykres pokazuje 12% spadek PKB, który jest trzykrotnie większy niż recesja związana z II Wojną Światową.
Oszałamiające 38,6 miliona wniosków o zasiłek dla bezrobotnych od marca ma straszliwy wpływ na amerykańską rodzinę, która według Cameron Huddleson z których tylko 69% ma oszczędności na poziomie 1000 dolarów. Poniższy wykres pokazuje niezrównany wzrost bezrobocia, które obecnie spadło do poziomu dziesięciokrotnie wyższego niż przed zamknięciem Coronavirusu.
Poniższy wykres dotyczący nastrojów konsumenckich. Pokazuje zachęcające odbicie pomimo przerażających danych dotyczących pracy. Może to wynikać z przekonania, że dziewięciu na dziesięciu pracowników spodziewa się powrotu do pracy po kryzysie, według USA Today.
Wykresy sugerują, że rynki kapitałowe ustabilizowały się po „podwójnym czarnym łabędziu koronaawirusowym” i katastrofie olejowej OPEC+. Perspektywy rynków kapitałowych zależą obecnie od różnych niepewnych czynników, takich jak ożywienie gospodarcze w USA, stosunki gospodarcze USA i Chin, ryzyko geopolityczne, globalne ożywienie po katastrofie koronaawirusowej oraz listopadowe wybory prezydenckie w USA.
Zaostrzenia mające na celu powstrzymanie koronaawirusa spowodowały likwidacje miejsc pracy na skalę niespotykaną od czasów Wielkiej Depresji. W kwietniu amerykańska gospodarka stała się uboższa o ponad 20 milionów miejsc pracy. Wiele przedsiębiorstw zostało zmuszonych do zamknięcia i zwolnienia pracowników, co doprowadziło do rekordowej stopy bezrobocia na poziomie 14,7 procent.
Wydatki konsumpcyjne – które stanowią ponad dwie trzecie działalności gospodarczej kraju – mogą ulec poprawie, ponieważ stany łagodzą środki przymusowego zamykania przedsiębiorstw i ponownie je otwierają. Jednak miliony Amerykanów pozostają bez pracy i nie wiadomo, jak szybko te miejsca pracy powrócą.
Przegląd: Post Wire, nypost.com, seekingalpha.com
2 komentarze
Dodaj odpowiedź