w

LOCKDOWN Z KARTONU. Główny doradca premiera ds. COVID-19 mówił wprost: zdemolowaliśmy gospodarkę

Prof. Horban jest polskim lekarzem, prof. dr hab. med., profesor zwyczajny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych dla Dorosłych Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz ordynator oddziału Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

  • 19 października 2020 został głównym doradcą Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19, a następnie przewodniczącym Rady Medycznej, powołanej 9 listopada.

W wywiadzie dla Radia ZET: Zdemolowaliśmy gospodarkę.

  • Każdy chce żyć normalnie, ale nie kosztem innych. Źródłem zakażenia jest człowiek, jeśli nie utrzymujemy dystansu, to w zamkniętym pomieszczeniu nie trudno o zakażenia.
  • Takie obostrzenia już były. I co się okazało? Że Polak potrafi. Większość obostrzeń była omijana przez przedsiębiorców. Efekt mogliśmy zobaczyć w postaci liczby zakażonych. Robimy to po to, by chronić ludzi. Gdyby była to łagodna choroba, nie interweniowalibyśmy. Zdemolowaliśmy gospodarkę, szkolnictwo, wszystkie aspekty życia społecznego i zawsze nasuwa się pytanie: po co to robimy? Mamy do 15 tysięcy zakażeń dziennie, ale parametr, którym się kierujemy to liczba zgonów.

Obostrzenia, a gospodarka

Pytany o to, kiedy będzie mogła zacząć działać branża hotelarska.

  • Nie wiem, nie jestem wróżką, ale myślę, że już niedługo. – Już zaczynamy odmrażać: dzieci 1-3 do szkoły. To pierwszy etap. Zobaczymy, co będzie za chwileczkę.

Jak zapowiada minister zdrowia Adam Niedzieli, obostrzenia zostaną z nami na pewno do końca stycznia. Natomiast bunt przedsiębiorców pod tagiem #otwieraMY nabiera rozpędu, sanepid przegrywa w sądach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Senator Jacek Bury rozpoczyna współpracę z ruchem Polska 2050

Senator Jacek Bury rozpoczyna współpracę z ruchem Polska 2050

Niemcy. Mniej restrykcji dla zaszczepionych

Niemcy. Mniej restrykcji dla zaszczepionych