fot. Wikimedia Commons
w ,

Mateusz Morawiecki o miliardach z KE: Znakomity punkt startu

fot. Wikimedia Commons

Mateusz Morawiecki potwierdził, że Polska otrzyma środki z przewidzianego w budżecie unijnym funduszu pomocowego. Szacowana przez premiera wartość netto programu to „trzydzieści kilka mld euro”.

Mateusz Morawiecki z dotacją

W środę Komisja Europejska ogłosiła program budżetowy Next Generation EU o łącznej wartości 750 mld euro. Co ważne, z całej puli państwa członkowskie otrzymają aż 500 mld euro w postaci bezzwrotnych dotacji, a 250 mld euro w formie pożyczek.

Sprawdź również: 500 mld euro na “odbudowę Europy”. Porozumienie Niemiec i Francji

Jak donosiła Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, z nieoficjalnych źródeł wynika, że Polska może liczyć na 37 mld euro (163 mld zł) w formie bezzwrotnej oraz ponad 60 mld euro pożyczki. Opierając się na ustaleniach dziennikarski, fundusz dla Polski miałby być czwartym pod względem skali w całej Unii.

Sprawę potwierdził Mateusz Morawiecki, który podczas briefingu stwierdził:

To jest znakomity punkt startu do walki o lepszą Europę w tym nowym świecie po koronawirusie. To jest nowy, dodatkowy budżet do […] siedmioletniego, który jest teraz negocjowany. Udział Polski w tym budżecie bardzo pozytywnie się zwiększa. Udział netto to co najmniej trzydzieści kilka mld euro – podkreślał premier.

Co istotne, Morawiecki zwrócił również uwagę na część pożyczkową programu, która ulega zwrotowi. Okazuje się, że środki z Komisji Europejskiej będą spłacane nawet przez 30 lat.

Mateusz Morawiecki komentuje środki z Komisji
fot. Wikimedia Commons

Premier liczy

Ale patrzymy też na udział brutto, bo spłata znacznej części tego funduszu odbywać się będzie od roku 2028 do 2058. A więc w tym czasie najbliższych pięciu, dziesięciu lat, kiedy Polska potrzebować będzie netto dodatkowego zastrzyku, będzie on kilkudziesięciomiliardowy i to mówię w walucie euro – dodał Mateusz Morawiecki.

Ponadto, premier wyjaśniał również, na co mogą pójść konkretne sumy. Na tzw. politykę spójności rząd ma przeznaczyć 55 mld euro, na wspólną politykę rolną ok. 24 mld euro, a na „fundusz sprawiedliwej transformacji” dodatkowe 32 mld. Warto dodać, że z dotychczasowymi 7,5 mld euro ostatni program uzyska łącznie ok. 40 mld euro.

Mateusz Morawiecki poinformował, że część środków zostanie przeznaczona na programy inwestycyjne.

Obecnie Rada Europejska dyskutuje o kolejnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027.

Sprawdź również: Merkel i Macron bez wsparcia 4 państw. Chodzi o 500 mld euro

Źródło: Gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aston Martin zmienia kadry.

Aston Martin z nowym dyrektorem generalnym

Rafał Trzaskowski za wstrzymaniem CPK, PFN i przekopu Mierzei

Rafał Trzaskowski za wstrzymaniem CPK, PFN i przekopu Mierzei