w

Merkel i Macron bez wsparcia 4 państw. Chodzi o 500 mld euro

fot: א (Aleph), wikimedia commons.

Angela Merkel i Emmanuel Macron bez poparcia dla pomysłu ogromnego dofinansowania państw Unii Europejskiej po kryzysie pandemicznym. Austria, Holandia, Dania i Szwecja głośno sprzeciwiają się wieloletniemu budżetowi.

Sprawdź również: 500 mld euro na “odbudowę Europy”. Porozumienie Niemiec i Francji

Według kanclerz Merkel i prezydenta Macrona, fundusz ożywienia powinien obejmować najmocniej dotknięte sektory i regiony UE. Politycy przewidują, że skala pomocy wynosiłaby 500 mld euro. Z inną strategią wychodzi Austria, Holandia, Dania i Szwecja. W mediach powyższe kraje nazywana są „grupą oszczędnych”.

Merkel planuje 500 mld euro.
fot. Frankfurt 2017/ Wikimedia Commons

W opozycji do pomysłu Angeli Merkel i Macrona stoi propozycja udzielania preferencyjnych pożyczek na okres 2 lat. Kredyty powinny być przekazywane dla firm, które stawiają na innowacje, badania naukowe, wspieranie służby zdrowia i tzw. zieloną transformację.

Co więcej, głównym zarzutem „oszczędnych” w stronę kanclerz Merkel i prezydenta Francji jest uwspólnotowienie długu publicznego, który teraz jeszcze bardziej dotykałby kraje członkowskie. Pojawia się też podejrzenie, iż mniejsze kraje czerpałyby proporcjonalnie o wiele większe korzyści, niż bogate kraje północy.

Jednakże propozycję Merkel i Macrona popiera Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Już w środę ma przedstawić plan budżetowy na lata 2021-2027. Jednym z elementów planu mają być właśnie kwestie ożywienia gospodarki. Co istotne, przyjęcie budżetu wymaga jednomyślności krajów członkowskich. Problematyczne może być stanowisko „grupy oszczędnych”.

Merkel ze wsparciem Ursuli von der Leyen
fot. Ursula von der Leyen/ Wikimedia Commons

Źródło: Businessinsider

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Nauczyciele zatrudnią się w rolnictwie?

    Nauczyciele na roli? Minister apeluje do kadr

    Kościół i finanse - ile rząd płaci na duchownych?

    Ile państwo wydaje na kościół? Rząd ukrywa informacje