fot. Element5 Digital/ Unsplash
w

Nauczyciele na roli? Minister apeluje do kadr

Nauczyciele wesprą rolników? Jeden z ministrów wystosował apel m.in. do uczniów, bezrobotnych i kadry pedagogicznej. Nie macie pracy w wakacje? Wieś czeka!

Nauczyciele do wideł?

Nauczyciele zdaniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego powinni złapać za widły. Podczas popołudniowej rozmowy na antenie radia RMF FM poruszył temat ewentualnych badań na obecność koronawirusa u pracowników sezonowych. Chodzi przede wszystkim o tych zatrudnionych, którzy wrócą zza granicy i bez przymusu 14-dniowej kwarantanny rozpoczną pracę już pierwszy dzień po przyjeździe.

Nauczyciele do wideł?
Jan Krzysztof Ardanowski fot. flickr.com

Warto wspomnieć, że jeszcze kilka dni temu minister rolnictwa deklarował, że koszt takich testów pokryje Skarb Państwa.

Państwo zapłaci za test na koronawirusa za każdego ubezpieczonego pracownika sezonowego z zagranicy – deklarował minister Ardanowski.

Sprawdź również: Ukraina wprowadza ceny regulowane. Drożej za… wodę?

Bez rąk do pracy

Jednocześnie, minister rolnictwa nie był w stanie określić dokładnej liczby potencjalnych pracowników w tym sezonie. Chodzi przede wszystkich o obywateli Ukrainy, którzy wyjechali z Polski krótko przed zamknięciem granic.

Nie wiemy, ile w tym roku przyjedzie. Rok temu w ciągu całego roku przyjechało ok. 68 tys. osób, były lata, kiedy było mniej, były lata, kiedy więcej – powiedział. Do miejscowości, w których ma rozpocząć pracę najwięcej Ukraińców (np. sady w okolicach Grójca), przyjechać mają mobilne punkty poboru – mówił minister cytowany przez portal Money.

Sprawdź również: Wejdą ceny maksymalne? Minister zlecił kontrolę

Nauczyciele skończą na roli?
fot. flickr.com

(Prawo) i sprawiedliwość(?)

Jednakże, kontrowersje wzbudził fakt, iż pracownicy sezonowi dostaną testy, a już nauczyciele idący do pracy w szkołach nie. Dziennikarz radia RMF dopytywał o ten problem.

Jestem przekonany, że pracownicy sezonowi przyjeżdżają również po to, by nauczyciele mieli co zjeść […] zebranie plonów jest uzależnione również od ilości rąk do pracy – stwierdził Ardanowski.

Jednak dziennikarz dopytywał o uczciwość rozwiązania. Szef resortu rolnictwa stwierdził, że podobnie jak lekarze (którzy mogą otrzymać darmowy test), tak i nauczyciele w razie potrzeby go otrzymają.

Co więcej, minister wystosował specyficzny apel do bezrobotnych, uczniów bez zajęcia na czas wakacji oraz właśnie pracowników oświaty. Nauczyciele zachęcani są do… pracy w rolnictwie.

Wystąpiłem również z apelem do Polaków, którzy pozostają bez pracy, nie mają prawa do zasiłku, czy też młodzież lub nauczycieli, którzy nie będą pracowali, żeby przez te kilka-kilkanaście dni popracowali u rolników – stwierdził.

Popołudniowa rozmowa w RMF FM

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski jest gościem w Popołudniowej rozmowie w RMF FM

Opublikowany przez RMF FM Poniedziałek, 25 maja 2020

Źródło: Money.pl

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Sąd Najwyższy z nowym Prezesem.

  Sąd Najwyższy z nowym Prezesem. Prezydent zadecydował

  Merkel i Macron bez wsparcia 4 państw. Chodzi o 500 mld euro

  Merkel i Macron bez wsparcia 4 państw. Chodzi o 500 mld euro